2016
athlete-ao-lhartlaub-downievillet-2016
Athlete Liza Hartlaub
takes 3rd at the Downieville Classic MTB, Pro Women (her first pro podium appearance)

Coach Elaine Bothe and her client Danny Weikel pose with their medals from the 2016 Portland Short Track MTB Series.
Athlete Danny Weikel
poses with his coach Elaine Bothe and their Portland Short Track Series medals

Wenzel Coaching Andrew Coe on the podium in first at the Portland Short Track overall series win
Coach Andrew Coe
wins the Portland Short Track Series Overall, Men Elite

Danny Weikel receives his medal and other prizes for winning the Portland Short Track MTB Series 2016, Men Cat 1, 35-44
Athlete Danny Weikel
wins the Portland Short Track Series Overall, Men Cat 1, 35-44

Wenzel Coaching athlete Andrew Bobb descends during the Men's A Short Track Race at the Boston Rebellion MTB 2016
Athlete Andrew Bobb
takes 4th in a tough Men's A field at the Boston Rebellion MTB Short Track

Andrew Bobb celebrates his 2nd place on the podium at the Boston Rebellion Mountain Bike Cross Country race in the Under 19 men, Cat 1 - 2016
Athlete Andrew Bobb
takes 2nd at the Boston Rebellion MTB XC, Men Cat 1, Under 19

athlete-th-abobb-neshimany-mtb-2016
Athlete Andrew Bobb
takes 2nd at Guys Neshimany Classic MTB XC, Men Cat 1, 19-39

athlete-ac-acoe-obra-uphill-championship-2nd-2016
Coach Andrew Coe
takes 2nd at the OBRA Uphill Championships, Men Cat 1/2 & overall

Wenzel Coaching athlete Kristi Cutter with her arms up as she stands on the podium's top spot at the OBRA Uphill TT Championships 2016
Athlete Kristi Cutter
wins the OBRA Uphill TT Championship, Women Cat 4/5, with the fastest time of all women

Christopher Chapman smiles with his finisher's medal at the Seattle to Portland 2016 ride
Athlete Christopher Chapman
finishes the Seattle to Portland Ride, riding back to back 100 mile days

athlete-td-blewis-rev3--triathlon
Athlete Ben Lewis
takes 3rd in his age group at the Rev 3 Triathlon

athlete-ao-aoakes-Assault-atAls-Root-66-series-2016
Associate Coach Aaron Oakes
takes 2nd at the Assault at Al's Root 66 Series, Men Pro Open

athlete-kw-chonsinger-tabor-overall-win-2016
Athlete Clara Honsinger
wins the overall Mt Tabor Series, Women Cat 1/2/3

athlete-al-lhalpin-OBRA-MTB-Championship-2016
Athlete Allison Halpin
takes 2nd at the OBRA State Championship MTB, Women Elite

athlete-ao-bnorris-gnar-weasel-22nd016
Athlete Ben Norris
takes 2nd at the Gnar Weasel Kenda Cup East #5 XC, Men Cat 2, 40-49

athlete-al-lhalpin-picketts-charge-2016
Athletes Allison Halpin & Clara Honsinger
take 1st and 2nd at the Pickett's Charge MTB XC, Women Elite

athlete-td-blewis-north-pole-triathlon
Athlete Ben Lewis
crushes his first triathlon of the season, the North Pole Triathlon, by winning his age group and finishing 2nd overall

athlete-eb-ebothe-sturdy-dirty-2nd-2016
Coach Elaine Bothe
takes 2nd at the Sturdy Dirty All Women's Enduro, Cat 1 Masters

athlete-th-vroth-6hrs-Bur-Mil-2016
Athletes Vanessa Roth & Heather Pinney
take 1st and 3rd at the 6 hours of Bur-Mil, Women Solo, 40+

athlete-th-abobb-fat-tire-challenge-mtb-2016
Athlete Andrew Bobb
wins the Fat Tire Challenge MTB, Men Open

athlete-th-sdecker-bul-mir-2016
Athlete Sonia Decker
takes 3rd at the 6 Hours of Bur-Mils, Women Solo Open

athlete-kw-bwalle-north-star-2016
Athlete Brianna Walle
of Team TIBCO shows off the leaders jersey before the start of Stage 2 at the North Star Grand Prix on the Pro Tour

athlete-th-dbob-bear-creek-2016
Athlete Drew Bobb
takes 2nd at the Bear Creek MTB XC, Men Cat 1, 19-39

athlete-th-thunter-battle-of-the-bikes-2016
Head Coach Todd Hunter
takes 3rd at the Battle of the Bikes MTB XC, Men 50+

athlete-ss-dthornton-black-fly-2016
Athlete David Thornton
wins the Black Fly Challenge MTB, Men Sport, 50+

Coach Elaine Bothe of Wenzel Coaching on the podium at the Oregon Enduro Bend 2016
Coach Elaine Bothe
takes 3rd at the Oregon Enduro Bend, Women Expert

athlete-pph-mniiro-tx-state-champ-crit-2016
Athlete Mark Niiro
wins the Texas State Criterium Championship, Men 35+

athlete-eb-ebothe-nwcup-skibowl-2nd-2016
Coach Elaine Bothe
bombs to 2nd at the NW Cup at Ski Bowl, Women Cat 2, Open

athlete-al-pstrange-bend-dont-break-2nd-2016
Athlete Patricia Strange
finishes 2nd at the Bend Don't Brake Road Race, Women Masters

athlete-pph-mniiro-masters-nats-crit-2nd-2016
Athlete Mark Niiro
takes 2nd at the US Masters National Criterium Championships, Men 25-39

athlete-eb-ebothe-cascadia-dirt-cup-3rd-2016
Coach Elaine Bothe
takes 3rd at the Cascadia Dirt Cup Enduro, Hood River, Expert Women

athlete-kw-chonsinger-collegiate-nats-tt-2016
Athlete Clara Honsinger
wins a silver medal in the Individual Time Trial at the US Collegiate National Road Championships, Women Div II

athlete-al-emaaranen-stottlemeyer-60-2016
Athlete Emma Maaranen
wins the Stottlemeyer 60 mile MTB, Women Open

athlete-pph-mniiro-fair-park-crit-2016
Athlete Mark Niiro
wins the Fair Park Criterium

athlete-th-lneely-lake-norman-3rd-2016
Athlete Laura Neely
in third on the podium at the 3 Hrs of Lake Norman, Southern Endurance Series #1, Solo Female 40+

athlete-multiple-ahalpin-bao-chonsinger-chainbreaker-2016
Athletes Clara Honsinger, Beth Ann Orton and Allison Halpin
nab 2nd through 4th on the podium at the Chainbreaker MTB XC, Women Elite

Wenzel Coaching Athlete Brianna Walle attacks during the Joe Martin Stage Race, 2016
Athlete Brianna Walle
places 4th overall at the Joe Martin Stage Race, Women Elite UCI

athlete-kw-chonsinger-barton-park-2nd-2016
Athlete Clara Honsinger
takes 2nd at the Barton Park Road Race, Senior Women

athlete-ra-rasturias-red-kite-3rd-2016
Coach Richard Asturias
takes 3rd at the Red Kite Criterium, Men Cat 3/4, 45+

athlete-ao-aoakes-dark-mtn-xc-1st-2016
Associate Coach Aaron Oakes
wins the Dark Mountain MTB XC, Men Pro

athlete-eb-ebothe-mtn-man-challenge-sandy-ridge-3rd-2016
Coach Elaine Bothe
takes 3rd at the Mountain Man Challenge Enduro, Women Pro

athlete-pph-mniiro-matrix-challenge-crit-2nd-2016
Athlete Mark Niiro
sprints to 2nd at the Matrix Challenge Crit, Men Cat 2

athlete-ac-acoe-sea-otter-classic-cx-1st-2016
Coach Andrew Coe
wins the Sea Otter Classic Cycocross, Men Masters

athlete-ao-bnorris-rasputitus-gravel-3rd-2016
Athlete Ben Norris
takes 3rd at the Rasputitus Gravel Grinder, Fat Bikes

athlete-ao-aoakes-harbison-3rd-2016
Associate Coach Aaron Oakes
takes 3rd at the Harbison 100K MTB Marathon, Men Open

athlete-kw-steddergreen-redlands-2nd-crit-2016
Athlete Starla Teddergreen
sprints to 2nd at the in the crit stage at the Redlands Cycling Classic, Women Pro/1/2

athlete-kw-steddergreen-redlands-sprinter-2016
Athlete Starla Teddergreen
nabs the green sprinter jersey in Stage 2 of the Redlands Cycling Classic, Women Pro/1/2

athlete-sl-mshipley-tour-de-schottgat-2nd-2016
Athlete Mike Shipley
rides to 2nd at the Le Tour de Schottgat in the Carribean, Men Elite Class

athlete-kw-steddergreen-2nd-qom-fort-mcclellen-alabama
Athlete Starla Teddergreen
leads the breakaway on her way to taking 2nd in the Queen of the Mountain competition at the Fort McClellan Road Race, Women Pro/1/2

athlete-kw-jcutler-sdsr-3rd-2016
Athlete Jessica Cutler
takes 3rd at the San Dimas Stage Race Overall, Women Pro/1/2

Allison Halpin atop the podium at the Gorge Roubaix, April 3, 2016
Athlete Allison Halpin
wins both days of the Gorge Roubaix, Women Cat 4

athlete-ss-gmontante-rain-ride-2016
Athlete Gary Montante
Doesn't let the rain slow him down on a recent training ride

athlete-al-emaaranen-fat-bike-pro-championship-women-2016
Athlete Emma Maaranen
wins the US National Fat Bike Pro Championship, Women

athlete-dc-npressprich-chico-sr-2016
Athlete Nicole Presspitch
finishes her first pro-level stage race at the Chico Stage Race, Women Cat 1/2/3

athlete-kw-chonsinger-cx-nats-2015-2016-collegiate-d1
Athlete Clara Honsinger
wins the 2016 US Cyclocross National Championships, Women Collegiate D2

Athlete Chris Sarrett takes 2nd at the Franz Bakery Criterium, Men Cat 4/5

Athlete Patricia Strange takes 2nd overall in the Bend Criterium Summer Series, Women Cat 4

Athlete Kristi Cutter takes 3rd overall in the Bend Criterium Summer Series, Women Cat 4

Athlete Chris Sarrett wins the Twilight Criterium Series #5, Men Cat 4/5

Coach Elaine Bothe takes 2nd Overall at the Portland Short Track Series, Women Elite/Cat 1

Associate Coach Rhonda Morin takes 2nd Overall at the Portland Short Track Series, Women Cat 2, 45+

Athlete Clara Honsinger wins the Portland Short Track Series #8, Elite/Cat 1 Women

Athlete Clara Honsinger takes 3rd overall at the Portland Short Track Series, EliteCat 1 Women

Athlete Aliza Richman takes 3rd Overall at the Portland Short Track Series, Women Elite/Cat 1

Athlete Danny Weikel wins the Portland Short Track Series #8, Men Cat 1, 35-44

Athlete Santiago Balon completes his first Ironman triathlon, running the whole marathon portion, Vineman Ironman

Associate Coach Rhonda Morin wins the Portland Short Track Series #7

Associate Coach Rhonda Morin wins the holeshot contest at the Portland Short Track Series #7, Women Cat 2, 45+

Athlete Danny Weikel wins the holeshot contest at the Portland Short Track Series #7, Men Cat 1, 35+

Athlete Danny Weikel wins the Portland Short Track Series #7, Men Cat 1, 35+

Athlete Kristi Cutter finishes 10th overall at the Cascade Cycling Classic Stage Race, Women Cat 3/4

Athlete Chris Sarrett takes 2nd at the Baker City Cycling Classic Stage 4 Criterium, Men Cat 4/5

Athlete Chris Sarrett takes 2nd at the Twilight Crit Series #3, Men Cat 4/5

Athlete Clara Honsinger wins again at the Portland Short Track Series #6, Elite/Cat 1 Women

Coach Andrew Coe takes 3rd at the Portland Short Track Series #6, Elite men

Athlete Danny Weikel wins the Portland Short Track Series #6, Men Cat 1, 35-44

Coach Andrew Coe takes 3rd at the Portland Short Track Series #6, Men Elite

Athlete Clara Honsinger wins the Georgetown Criterium (WSBA Crit Championship), Women Cat 1/2/3

Athlete Andrew Lints takes 5th at the ESC Enduro at Plattekill, Pro Men

Athlete Kim Quinlan takes 3rd at the ESC Enduro at Platekill, Pro Women

Athlete Liza Hartlaub scores a silver medal at the USAC Mountain Bike National Championships, Women Cat 1, 19-24

Athlete Emily Boscacci wins the Cooper Spur Short Track, Day 2, Elite Women

Athlete Katrina Durst completes the Vineman 70.3 Triathlon, her first tri at that distance

Athlete Cliff McCann completes the BC Bike Race MTB stage race

Athlete Nicole Landers takes 2nd at the Short 'n Sweet MTB Short Track Series Race #1, Women Singlespeed

Associate Coach Sue Butler wins the Cooper Spur Short Track, Day 1, Elite Women

Athlete Danny Weikel takes 2nd at the Portland Short Track Series #5, Men Cat 1, 35-44

Coach Andrew Coe takes 2nd at the Portland Short Track Series #5, Elite Men

Coach Elaine Bothe takes 2nd at the Portland Short Track Series #5, Women Elite/Cat 1

Associate Coach Rhonda Morin wins the Portland Short Track Series #5, Women Cat 2, 45+

Coach Elaine Bothe takes 3rd at the NW Cup #5, Women Cat 2

Athlete Andrew Lints takes 5th in the Assault at Al's Root 66 series XC race Men's Pro Open

Coach Andrew Coe wins the Larch Mountain Hill Climb TT with the fastest time of the day, Men Cat 1/2 & overall

Athlete Chris Sarrett wins the Twilight Criterium Series, Men Cat 3/4

Athlete Johnny Miranda upgrades to Category 2 on the road

Athlete Brianna Walle wins the Mt Tabor Series #6, Women Cat 1/2/3

Coach Elaine Bothe successfully completes the Fluidride Level 2 Instructor training and is ready to teach drops, manuals, jumps and free-ride skills!

Athlete Cliff Jew upgrades to Category 3 on the road

Athlete Kim Quinlan takes 3rd at the ESC Enduro Round 4, Pro Women

Athlete Johnny Miranda takes 2nd at the Memorial Park Criterium, Men Cat 3/4

Athlete Danny Weikel takes 2nd at the Portland Short Track Series #4, Men Cat 1, 35-44

Associate Coach Rhonda Morin wins the Portland Short Track Series #4, Women Cat 2, 45+

Athlete Justin Bowes takes 8th in the final race of the series at Tour of America's Dairyland, Men 35+

Athlete Courtney Gould upgrades to Cat 2

Athlete Matt Meskill wins the Portland Short Track Race #3, Men Cat 3, 45+

Coach Elaine Bothe takes 2nd at the Portland Short Track Race #3, Women Elite/Cat 1

Coach Andrew Coe three-peats with another win at the Portland Short Track Race #3, Men Elie

Athlete Danny Weikel takes 2nd at the Portland Short Track Race #3, Men Cat 1, 35-44

Athlete Brianna Walle wins the overall classification at the North Star Grand Prix, Women Pro Tour

Athlete Rachel Mavis time trials to 2nd at the Central Oregon TT Series, Women Cat 4

Athlete Courtney Gould takes 3rd at the Volunteer Park Criterium, Women Cat 1/2/3

Athlete Traci Smolen wins the Woushougal XC at the MX Park Race for the Future, Women Cat 3, 40+

Athlete Cliff Jew takes 2nd at the Red Kite Criterium #7, Men Cat 3/4, 55+

Athlete Jennifer Haliewicz takes 2nd at Mt Tabor Circuit Race #3, Women Cat 1/2/3

Athlete Danny Weikel wins the Portland Short Track #2, Men Cat 1, 35-44

Coach Andrew Coe wins the Portland Short Track #2, Elite Men

Associate Coach Rhonda Morin wins the Portland Short Track #2, Women Cat 2, 45+

Coach Elaine Bothe takes 3rd at the Portland Short Track #2, Women Elite/Cat 1

Athlete Chris Sarrett takes 4th overall at the High Desert Omnium, Men Cat 4/5

Athlete Hayden Miller wins the TORC MTB TT, fastest overall time

Athlete Chris Sarrett takes 2nd at the High Desert Omnium Time Trial, Men Cat 4/5

Athlete Rachel Mavis time trials to 3rd at the High Desert Omnium TT, Women Cat 4/5

Athlete Rachel Mavis takes 3rd at the High Desert Omnium Criterium, Women Cat 4/5

Athlete Scott Rider finishes the 200 mile Dirty Kanza in the top 20% overall in extreme conditions

Coach Elaine Bothe takes 3rd at the Portland Short Track Series Race #1, Women Elite/Cat 1

Coach Andrew Coe wins the Portland Short Track #1, Men Elite

Athlete Chris Sarrett takes 2nd at the OBRA State Championship Time Trial with a time of 53:58, Men Cat 4/5

Athlete Cliff Jew wins the Lodi Criterium, Men Cat 34, 35+ and 45+

Athlete Tyler Berliner takes 5th at the Wilmington Whiteface 100k MTB race and qualifies for the Leadville 100, Pro Men

Associate Coach Aaron Oakes finishes 8th at the US Mountain Bike Marathon Championship, Pro Men

Athlete Rachel Mavis takes 2nd at the OBRA State Time Trial, Women Cat 4/5

Athlete Lisa Heathman wins the Hammer Velo Criterium, Women 40+

Athlete Christine Holland takes 2nd at the Hammer Velo Criterium, Women 40+

Athlete Kim Quinlan finished 4th overall at the Transylvania Epic MTB Stage Race (her first stage race), Women Opn

Athlete Kim Quinlan holds tough at the Transylvania Epic in 5th place going into the final stages, Solo Women

Athlete Clara Honsinger wins the Mt Tabor Circuit Race, #1, Women Cat 1/2/3

Athlete Danny Wiekel takes 3rd at the Vernonia Springs Short Track Race #2, Men Elite/Cat 1

Athlete Danny Weikel rides to 2nd overall at the Vernonia Springs Short Track Series, Men Elite/Cat 1

Coach Elaine Bothe wins both races in the takes Vernonia Springs Short Series to win overall, Women Elite/Cat 1

Associate Coach Sue Butler takes 3rd at the Mt Tabor Circuit Race #1, Women Cat 1/2/3

Athlete Emily Boscacci leads the Monday Night PIR Standings for May, Women Cat 1/2/3

Athlete Kim Quinlan takes 4th at the Kenda Cut East, Weeping Willow, Women Pro

Athlete Andrew Lints takes 2nd at the Coyote Hill Classic MTB, Pro Men

Athlete Ben Norris takes 2nd at the Coyote Hill Classic MTB, Men Cat 2, 40-49

Athlete Brianna Walle takes 4th at the US National Pro Championship Road Race, Women

Athlete Brianna Walle takes 4th at the US National Pro Championship Time Trial, Women

Athlete Danny Weikel takes 3rd at the Vernonia Springs MTB Short Track #1, Men Elite/Cat 1

Coach Elaine Bothe wins the Vernonia Springs MTB Short Track #1, Women Elite/Cat 1

Athlete Narda Roushdi takes 3rd at the US Masters National Championship Road Race, Women 65-69

Athlete Matt Klein upgrades to Cat 1 on the MTB

Athlete Brianna Walle of Team TIBCO takes 5th at the 3rd stage of the Tour of California, Pro Women UCI

Athlete Matt Klein takes 3rd at the Kenda Cup Eastern Grind XC, Men Cat 2

Athlete Ben Norris wins the Kenda Cup Eastern Grind XC, Men Cat 2

Athlete Jonathan Hicks takes 5th at the Southern Classic Series XC, Men singlespeed

Athlete Tyler Berliner takes 2nd at the Eastern Grind Kenda Cup East Marathon XC

Athlete Emma Maraanen wins the Stottlemeyer 60 MTB Race, Women Open

Athlete Allison Halpin takes 2nd at the Coast Hills Classic MTB Race, Women Elite

Coach Karen Kenlan wins the Coast Hills Classic MTB Race, Women 50+

Athlete Eric Cress takes 3rd at the Coast Hills Mountain Bike Classic MTB race, Men Sport, 40-49

Athlete Jonathan Hicks takes 5th at the 6 Hours of Lake Norman MTB XC, Men Single Speed Open

Athlete Matt Klein wins the Kenda Cup East MTB XC #1, Men Cat 2, 30-39

Athlete Kim Quinlan takes 3rd at the Kenda Cup East MTB XC #1, Pro Women

Athlete Ben Norris takes 5th at the Kenda Cup East MTB XC #, Men Cat 2, 40-49

Associate Coach Aaron Oakes takes 4th at the Big Frog 65 mile MTB XC, Men's Open

Athlete Matt Klein wins the Kenda Cup East Fat Tire Classic, MTB XC, Men Cat 2

Athlete Allison Halpin takes 2nd at the Montinore Road Race, Women Cat 4

Athlete Becky Smith shaves nearly 30 minutes off her personal best at the Tierra Bella Metric Century

Athlete David Thornton wins the Paris to Ancaster Gravel Race, Men Clydesdale

Athlete Laura Winberry sprints to 2nd at the Walla Walla Stage Race Stage 3 Criterium, Women Cat 3

Athlete Beth Ann Orton and her teammates from Vist Dallas/DNA Cycling Team take 3rd at the US National Team Time Trial Championship, Pro Women

Athlete Kim Quinlan takes 10th at the Rasputitsa Gravel Grinder, Women Open

Athlete Santiago Bolon takes 2nd at the Napa Half Ironman, Men 45-49

Athlete Matt Klein takes 2nd at Hop Brook Dam MTB XC, Men Cat 2

Athlete Kim Quinlan takes 3rd at Hop Brook Dam MTB XC, Women Pro

Athlete Jessica Cutler of Team Colavita/Bianchi opens her season with a 3rd place in the Stage 1 Time Trial at the San Dimas Stage Race, Women Pro/1/2

Athlete Johnny Miranda takes 3rd at the Sealy Road Race, Cat 3

Athlete Clara Honsinger wins the University of Washington Collegiate Road Race, Women A

Athlete Liza Hartlaub takes 5th at the True Grit Epic 50 Mile MTB, Women Open

Athlete Matt Slater takes 2nd at the Dirty Circles Circuit Race #2, Master Men 1/2/3

Athlete Allison Halpin takes 3rd at the Echo to Red MTB XC, Women Elite

Athlete Matt Slater takes 2nd at the Dirty Circles Circuit Race #1, Master Men Cat 1/2/3

Athlete Joe Holcomb TTs to 2nd place at the Jack Frost Time Trial, Men 40-49

Athlete Beth Ann Orton wins the Jack Frost Time Trial for Women Cat 1/2 and takes 10th overall for men and women

Athlete Clara Honsinger takes 3rd at the Jack Frost Time Trial, Women Cat 1/2

Athlete Jonathan Hicks takes 3rd at the Winter Short Track Series, Singlespeed

Athlete Ray VanEtten qualifies for the Race Across America (RAAM) for 2017 by completing 403.6 miles in less than 24 hrs at the 24 Hours of Sebring

Athlete Tyler Berliner wins the Empire State Games Winter XC Mountain Bike Race, Men Open

Athlete Lenore Pipes takes 3rd at the Rochester Winter Warrior Half Marathon, Women Overall

Athlete Andrew Lints takes 4th at the 2016 US Cyclocross National Championships, Men Collegiate D2

2015
athlete-th-pburks-henderson-2015
Athlete Paula Burks
wins the Henderson UCI CX, Women Master 1/2/3, 40+

athlete-th-pburks-jinglecross-2015
Athlete Paula Burks
places 2nd at Jingle Cross Cyclocross Race, Women 35+

athlete-kw-jcutler-cyclocross-ruts-n-guts-2nd-2015
Athlete Jessica Cutler
takes 2nd on Day 2 of the Ruts and Guts CX, Women Elite UCI

athlete-ra-jwong-north-face-2015
Athlete Jenny Wong
wins the North Face 10k out of 275 competitors, Women Open

Wenzel Coaching Athlete Eric Cress atop the podium at the 2015 OBRA Championship
Athlete Eric Cress
caps his season with a win at the Oregon Bicycle Racing Association State Championship CX, Men C, 35+

Coach Rhonda Morin at the GPRM podium - Get Faster - Wenzel Coaching
Associate Coach Rhonda Morin
wins the Grand Prix Rhonda Mazza, Women Single Speed

athlete-ss-nroushdi-master-world-championships-2015- Wenzel Coaching - Get Faster
Athlete Narda Roushdi
takes 3rd at the Masters World Championship Road Race, Women 65+

Mark Niiro on the podium at the Oakland Grand Prix - Get Faster Wenzel Coaching
Athlete Mark Niiro
wins the Oakland Grand Prix, Men Cat 1/2/3, 35+

Wenzel Coaching Athlete Jodie Oates podium at AZ State Championship Time Trial
Athlete Jodie Oates
wins the Arizona State Champion

Giovanna Grosenlicht wins her age group at the Best of the West Olympic Distance Triathlon - Get Faster - Wenzel Coaching
Athlete Giovanna Rosenlicht
wins her age group at the Best in the West Triathlon Festival, Olympic Distance, Women 55-59

brianna walle climber jersey wenzel coaching
Athlete Brianna Walle
takes over the climber's jersey at La Route de France, Women Elite UCI

athlete-sl-csarrett-obra-crit-championship-2015
Athlete Chris Sarrett
takes 2nd at the OBRA State Criterium Championship, Men Cat 4

OBRA podium
Athlete Joe Holcomb
takes 2nd at the OBRA State Championship Criterium, Men 40-49

athlete-kw-choefer-obra-state-championship-criterium-2015
Athlete Carl Hoefer
takes 2nd at the OBRA State Championship Criterium, Men 30-39

Megan Chinburn Downieville Classic - Get Faster Wenzel Coaching
Athlete Megan Chinburg
wins the Downieville Classic All-Mountain World Championship

athlete-ao-mvojtko-bikes-for-bovine-2015
Athlete Mark Vojtko
takes 2nd at the Bikes for Bovine XC, Men Cat 2, 50+

athlete-al-swilson-senior-games-2015
Athlete Suzanne Wilson
wins gold in the 10 km Time Trial at the 2015 National Senior Games, Women 60-64

athlete-pph-tric-red-kite-bump1-2015
Athlete Tom Rice
takes 3rd at the Red Kite Bump, Men Cat 1/2/3, 55+

athlete-pph-mniiro-memorial-day-criterium-2015
Athlete Mark Niiro
crosses the line in victory at the Memorial Day Criterium

athlete-ao-mvojtko-coyote-classic-mtb-2015
Athlete Mark Vojtko
wins the Coyote Classic MTB XC, Men Cat 2, 50+

athlete-th-munruh-BHB-Backyard-2015
Athlete Mike Unruh
throws his bike to victory at the BHB Backyard Criterium, Men Cat 4/5

athlete-sb-eboscacci-enumclaw-2015
Athlete Emily Boscacci
wins the final stage and overall at the Enumclaw Stage Race, Women Cat 3

athlete-pph-mniiro-1st-red-kite
Athlete Mark Niiro
smiles from the top step of the podium at the Red Kite Criterium, Men Cat 1/2/3, 35+

athlete-cg-lcrujido-south-mtn-tt
Athlete Lisa Crujido
wins the South Mountain Time Trial, Women 55-59

athlete-tsv-joates-south-mountain-tt-2015
Athlete Jody Oates
wins the South Mountain Time Trial, Women Cat 3

athlete-th-khandlon-BHB-backyard-crit-2015
Athlete Keith Handlon
(left) celebrates 2nd on the podium at the BHB Backyard Criterium, Men Cat 1/2/3

athlete-th-smarshall-mtb-marathon-nats-2015
Athlete Sandy Marshall
takes 3rd at the USA Cycling Mountain Bike Marathon National Championship, Women 40-44

athlete-ao-mtroutman-kendacup-east-2015
Athlete Matt Troutman
on the 2nd step at the Kenda Cup East Fat Tire Classic, Men Cat 2, 40-49

athlete-th-jpaisant-herbalife-crit-2015
Athlete Julie Paisant
throws her bike for the win at the Herbalife Criterium, Women Cat 4

athlete-th-s-helm-murtagh-USAT-Mid-Atlantic-Duathlon-Championship-2015
Athlete Susan Helm-Murtagh
poses with her trophy after her win at the USAT Mid Atlantic Duathlon Championship, Women 50-54

athlete-ao-aoakes-hammerhead-50-2015
Associate Coach Aaron Oakes
on the podium in 2nd at the Hammerhead 100, 50 mile Men's Open

athlete-th-wdavis-VA-shootout-2015
Athlete Wheeler Davis
wins the VA MTB XC Shootout, Junior Men, 15-18

athlete-kw-bwalle-crit-nats--podium-2015
Athlete Brianna Walle
(right) popping a cork after winning the bronze medal at the US Pro Criterium Championship, Women

athlete-kw-lpipes-battenkill-2015
Athlete Lenore Pipes
atop the podium's top step at the Tour of the Battenkill, Women Pro/1/2

athlete-jp-ykosai-ironman-70.3-florida-2015
Athlete Yoshi Kosai
finishes his first 1/2 Ironman at the Florida 70.3

athlete-ao-mtroutman-mtb-hopbrook-2015
Athlete Matt Troutman
on the third step after finishing his first ever mass-start mountain bike race.

athlete-kw-bwalle-redlands-stage1-2015
Athlete Brianna Walle
of team Optum on the 3rd step at the first stage of the Redlands Cycling Classic, Wome

athlete-pph-mniiro-3rd-santa-cruz-3-29-15
Athlete Mark Niiro
captures 3rd at the Santa Cruz Criterium, Men 35+ Cat 1/2/3

athlete-kw-bwalle-SDSR-crit-2015
Athlete Brianna Walle
sprints to the win at the San Dimas Crit stage, Women Pro1/2/3

athlete-kw-bwalle-SDSR-sprint-jersey-2015
Athlete Brianna Walle
poses in the green sprint jersey with the other jersey winners at the San Dimas Stage Race, Wom

athlete-al-ebothe-mtn-man-challenge-sandy-ridge-2015
Coach Elaine Bothe
on her way to 3rd place at the Mountain Man Challenge Sandy Ridge Super D, Pro Women

athlete-th-s-helm-murtagh-grandover-parkway-duathlon-2015
Athlete Susan Helm-Murtagh
crosses the line in 2nd at the Grandover Parkway Duathlon, Women 50-54

athlete-th-s-helm-murtagh-stone-park-duathlon-2015
Athletes and Rory Helm-Murtagh
win the Stone Park Duathlon Relay

athlete-kw-steddergreen-chico-circuit-sprint-2015
Athlete Starla Teddergreen
atop the podium as Sprint Jersey Leader at the Chico Stage Race, Stage 1, Women Pro1/2

athlete-kw-steddergreen-vos-crit-2015
Athlete Starla Teddergreen
podiums in 3rd at her first criterium of the year at Valley of the Sun, Women Pro/1/2

athlete-pph-kwallacemartin-supcat-cx-2015
Athlete Mark Wallace Martin
in the 3rd spot of the podium at the SupCat CX, Men 45+ B

athlete-kw-jcutler-cyclocross-nats-2015
Athlete Jessica Cutler
on the 2nd step her silver medal ride at the 2015 US National Cyclocross Single Speed Chamionship

athlete-ss-aordnez-summit-2015
Athlete Angelica Ordonez
atop the 19,347-foot summit of Cotopaxi in Ecuador.

athlete-pph-rwolski-kitten-of-vallejo-cx-2015
Athlete Rebecca Wolski
wins the Kitten of Vallejo CX race and secures her upgrade to Cat A CX

Athlete Johnny Miranda takes 3rd at the Memorial Park Crit Series #11, Men Cat 3/4

Athlete Chris Sarrett wins Best All-Around TT Rider for 2015, Men Cat 4

Athlete Chris Sarrett wins the OBRA TT Cup for 2015, Men Cat 4

Athlete Jessica Cutler takes 6th on Day 1 and 7th on Day 2 of the North Carolina Grand Prix CX, Elite UCI Women

Athlete Beth Ann Orton scores a 10th place finish at the Jingle Cross Pro Cyclocross Race, Women UCI 1

Athlete Santiago Bolon qualifies for the Boston Marathon at the California International Marathon

Associate Coach Rhonda Morin wins the Oregon Bike Racing Association State Championship CX, Single Speed Women

Athlete Libby White takes 5th at the MFG CX - Woodland Park, Women Cat 1/2

Athlete Allison Halpin takes 4th at the OBRA State Championship CX, Women A

Athlete Brian Little wins both Day 1 and Day 2 at the Cross Crusade PIR, Men B, 35+

Athlete Jenny Bartloff wins the Cross Crusade PIR Day 1 and Day 2, Women B, 35+

Athlete Allison Halpern takes 4th in both Day 1 and Day 2 at the Cross Crusade PIR, Women A

Associate Coach Rhonda Morin wins the Cross Crusade PIR Day 2, Women Singlespeed

Athlete Eric Cress takes 10 at Cross Crusade PIR Day 1, Men C, 35+

Coach Andrew Coe wins the Washougal CX, Men A

Athlete Eric Cress scores his first win in the Master Men C at Washougal CX

Athlete Megan Chinburg wins the Cascade Locks Cross Crusade #3, Women A

Athlete Megan Chinburg takes 3rd at the Alpenrose Dairy Cross Crusade #2, Women A

Athlete Rhonda Morin wins the Alpenrose Dairy Cross Crusade Day 2, Women Singlespeed

Athlete Megan Chinburg wins the Alpenrose Dairy Cross Crusade #1, Women A

Associate Coach Rhonda Morin wins the GP Rhonda Mazza, Women Single Speed

Athlete Megan Chinburg wins the Heiser Farms race in the GP Rhonda Mazza Series, Women A

Athlete Allison Halpin wins the Thrilla Cyclocross Series, Women A

Athlete Chris Sarrett takes 3rd at the Twilight Cyclocross Series Race #6, Men C

Athlete Brianna Walle and her Optum teammates rebound to 9th at the World Championship Team Time Trial after crashing the day before and starting with only 5 riders

Athlete Chris Sarrett takes 2nd at Hope Cross, Men C

Athlete Eric Cress takes 8th at Zaaldercross, part of the GPRM Series, Men 35+ C

Athlete Bruce Malmer takes 2nd at the 12 Hours of Bradbury Mountain, Men 50+ Solo

Athlete Chris Sarrett takes 2nd at the Twilight Cyclocross Series Race #5, Men C

Coach Elaine Bothe shreds to 2nd at the Oregon Enduro Series #4 and 2nd overall for the Series, Women Expert

Coach Leia Tyrrell wins the OBRA (State Championship) Time Trial, Women Cat 1/2

Athlete Mark Vojtko endures to 2nd at the Landmine Marathon MTB, Men Cat 1, 50+

Athlete Tyler Berliner takes 5th at Quad Cross, Men Pro/1/2

Coach Leia Tyrrell takes 2nd overall at the Olympic length triathlon at the Best of the West Triathlon Festival, Women Open

Athlete Rodney Nobrega upgrades to Cat 3 in cyclocross

Athlete Marcy Anderson prepares for her 2nd trans-continental bike ride, 2,876 miles over 27 riding days from San Diego to Tybee Island, Georgia. Good luck, Marcy!

Athlete Ryan Hermsmeyer takes 3rd at the Indian Camp Creek 9-Hour Mountain Bike Race, Solo Men

Athlete Chris Sarrett takes 3rd at the Twilight Cyclocross Series Race #4, Men C

Athlete Matt Troutman takes 5th at day two of the Ellison Park Cyclocross race, Men Cat 4

Athlete Rodney Nobrega takes 4th in day two of the Ellison Park Cyclocross race, Men Cat 4

Athlete Narda Roushdi places 3rd at the Masters World Championship Road Race, Women 65+

Athlete Rodney Nobrega wins the Ellison Park Cyclocross race, Men Cat 4

Athlete Chris Sarrett wins the Twilight Cyclocross Series Race #3, Men C

Athlete Joe Holcomb wins the final Monday PIR Series circuit race, Men Master 1/2/3

Athlete Santiago Bolon takes 2nd in his age group at the Tahoe Half Marathon, Men 45-49

Coach Elaine Bothe takes 3rd in the Oregon Enduro Series, Mt Bachelor, Expert Women

Athlete Kellee Crary takes 4th at the Lake Stevens 70.3 Ironman and qualifies for a spot at the World Championship 70.3 in her age group, Age 35-39

Athlete Chris Sarrett takes 3rd at the August 11 Twilight Criterium Series Race, Men Cat 4/5

Athlete Chris Sarrett sprints to 2nd at the OBRA Championship Criterium, Men Cat 4

Athlete Tyler Berliner races his first World Cup Mountain Bike Event, Men Under 23

Athlete Bruce Malmer wins the 24 Hours of Great Glen, Men Solo 50+

Athlete Mark Vojtko endures to 2nd in the 24 Hours of Great Glen, 2 man 12 hour

Athlete Chris Sarrett wins the Alsea Falls MTB XC OBRA Championships, Men Cat 3

Athlete Cliff Jew takes 3rd at the Red Kite Criterium #12, Men Cat 3/4, 55+

Athlete Mark Vojtko wins the Hampshire 100km Mountain Bike Race, Men Expert, 50+

Athlete Santiago Bolon takes 3rd at the Donner Lake Half Triathlon, Men 45-49

Athlete Tyler Berliner takes 2nd at the Taconic 909 XC race, Men Pro

Coach Kori Seehafer takes 4th at the Colorado State Championship Criterium (her first race back after giving birth to her daughter), Women Cat 1/2

Athlete Kellee Crary wins her age group at the Valley Girl Sprint Triathlon, Women 35-40

Athlete Suzanne Wilson wins gold in the 5 km Time Trial at the 2015 National Senior Games, Women 60-64

Athlete Chris Sarrett wins the July 7 Twilight Criterium, Men Cat 4/5

Athlete Megan Chinburg wins the Portland Short Track Series #5, Women A

Athlete Annalisa Fish sprints to 3rd at the opening Mt Tabor Series Circuit Race, Women Cat 1/2/3

Athlete Beth Ann Orton sprints to win the Mt Tabor Series Race #5, Women Cat 1/2/3

Athlete Megan Chinburg takes 3rd at the Mt Tabor Series #5, Women Cat 1/2/3

Athlete Lenore Pipes solos for 40 miles to victory at the Bristol Mountain Road Race, Women Cat 1/2

Athlete Megan Chinburg and teammate win the 6 Hours of Mt Hood MTB, Two Person Women

Athlete Joe Holcomb takes 3rd at the Washougal MTB, Master Men

Athlete Suzanne Wilson wins the Nebraska State Time Trial Championship, Women Cat 4

Athlete Beth Ann Orton solos to victory at the Mt Tabor Series Race #4, Women Cat 1/2/3

Athlete Johnny Miranda places 3rd overall at the Vuelta de Llano Omnium, Men Cat 4/5

Athlete James Underwood wins the Sonoma Wine Country Senior Games Road Race, Men 70-74

Athlete James Underwood wins the Sonoma Wine Country Senior Games Time Trial, Men 70-74

Athlete Matt Slater takes 2nd at the OBRA State Championship Road Race, Men 50+

Athletes Team Sorrella captures 2nd at the Oregon Bicycle Racing Association Team Time Trial Championships, Senior Women

Athlete Kelly Dolan wins the Pinnacle MTB XC, Women Senior Expert

Athlete Johnny Miranda takes 2nd in the criterium at the Vuelta de Llano Omnium, Men Cat 4/5

Athlete James Underwood wins the California Senior Games Championship 10km TT, Men 75-79

Athlete James Underwood wins the California Senior Games Championship 20km Road Race, Men 75-79

Athlete James Underwood takes 2nd at the California Senior Games Championship 40km Road Race, Men 75-79

Athlete Beth Ann Orton takes 3rd at the Mt Tabor Series #3

Athlete James Underwood wins the California Senior Games Championship 5km TT, Men 75-79

Athlete Anne Zoormajian rides to 2nd place at the Portland Short Track Series #3, Women Cat 3, 19+

Athlete David Thornton places 3rd out of 77 at the Black Fly Challenge Dirt Road Race, Men 55-59

Athlete Kelly Dolan wins the Millstone Grind Kenda Cup East MTB XC, Women Cat 1

Athlete Andrew Smith takes 2nd in the Portland Short Track Series #2, Men Cat 2, U35

Athlete Beth Ann Orton takes 3rd at the Mt Tabor Series #2

Athlete Annalisa Fish wins the Portland Short Track Series MTB #2, Women Cat 2

Athlete Megan Chinburg takes 2nd at the Portland Short Track Series MTB #2, Women Elite/Cat 1

Coach Elaine Bothe takes 3rd at the Portland Short Track Series opener, Women Elite/Cat 1

Athlete Cliff Jew wins his target race, the Lodi Criterium, Men Cat 4/5, 45+

Athlete Emma Maraanen wins the Ridin High at the Ranch MTB XC, the Regional Championship for Northern California & Nevada

Coach Karey Miles finishes 3rd at the Oregon Gran Fondo, Women 19-29

Athlete Megan Chinburg wins the final stage and takes 6th overall at the Transylvania Epic MTB Stage Race, Solo Women

Athlete Libby White wins the Transylvania Epic MTB Stage Race, Women Solo Under 25

Athlete Joe Holcomb wins the PDW Track Omnium, Master Men

Athlete Carl Hoefer and teammates win the OBRA State Team Time Trial, Senior Men

Athlete Libby White wins stage two of the Transylvania Epic MTB Stage Race, Women Solo Under 25

Athlete Kelly Dolan wins the Coyote Hills Classic XC, Women Cat 1

Athlete Libby White wins stage one of the Transylvania Epic MTB Stage Race, Women Solo Under 25

Athlete Narda Roushdi wins the Gray County Road Race and qualifies for the Masters World Championships, Women 65+

Athlete Chelsea Smith takes 3rd overall and wins the Texas State Road Race Championship, Women 30-34

Athlete David Crumbie wins his age group and sets a 5km PR at the Start to Finish 5km Run

Athlete Rodney Nobrega takes 5th at the Kenda Cup East MTB XC, Veteran Men Cat 2

Athlete Kelly Dolan wins the Kenda Cup East MTB XC, Expert Women

Athlete Allison Halpin takes 2nd at the Spring Thaw MTB XC, Women Elite

Athlete Andrea Potyondy-Smith is 4th at the Hudson Time Trial, Women Overall

Athlete Cliff Jew takes 2nd at the Modesto Criterium, Men Cat 4/5, 55+ (and 4th overall in the 45+/55+ Cat 4/5)

Coach Elaine Bothe successfully completes Simon Lawton's Fluidride Instructor Training (FIT) Level 1 certification

Athlete Mark Niiro wins the Red Kite Criterium, Men Cat 1/2/3, 35+

Coach Karen Kenlan takes 3rd at the Cascade Chainbreaker MTB XC, Women Cat 2, 50+

Athlete Allison Halpin takes 4th at the Cascade Chainbreaker MTB XC, Women Elite

Athlete Rodney Nobrega takes 3rd at the Catamount Flower Power MTB XC, 4-Lap Men 45-50

Athlete Johnny Miranda places 2nd at the Bear Creek Crit #4, Cat 4/5

Athlete Rodney Nobrega wins the Battle of Burlingame XC MTB, Men Sport 40-49

Associate Coach Aaron Oakes takes 10th at the USA Cycling Marathon National Championships, Men Pro Open

Athlete Sandy Marshall takes 3rd at US Mountain Bike Marathon Nationals, Women 40-44

Athlete Aliza Richman climbs to 2nd at the Oregon Coast Hills Classic in her first MTB race, Women Novice 19-39

Athlete Heather Daniel climbs to 3rd at the Oregon Coast Hills Classic in her first MTB race, Women Novice 19-39

Athlete Sue Hanna wins the Coast Hills Classic MTB XC, Women Cat 2, 50+

Athlete Andrea Potyony-Smith takes 2nd overall and beats her previous time by 2 min at Dar's Time Trial

Athlete James Underwood takes 2nd at the Bay Area Senior Games 10K Time Trial, , Men 75-79

Athlete James Underwood takes 2nd at the Bay Area Senior Games Road Race, Men 75-79

Coach Leia Tyrrell wins the As the Raven Flies ...only longer TT, Women Cat 1/2

Athlete Joe Holcomb takes 2nd at the Miss 'n Out at the BriHop International Omnium, Senior Men

Athlete Rachel Lemke takes 2nd at the Ironman 70.3 St Croix, qualifying for the IM 70.3 World Championship, Women 35-39

Athlete Jordan Faulds wins the Raven Flies.. only longer TT, Women Eddy Category

Athlete Emily Boscacci wins the Montinore Road Race, Women Cat 3

Athlete Chris Sarrett TTs to 2nd at the As the Raven Flies...only longer TT, Men Cat 4/5

Athlete James Underwood powers to 2nd place at the Bay Area Senior Games 5K Time Trial, , Men 75-79

Athlete Matt Troutman takes 2nd at the Kenda Cup East Fat Tire Classic, Men Cat 2, 40-49

Athlete Allison Halpin wins the Bear Springs Trap MTB XC, Women Elite

Coach Karen Kenlan takes 2nd at the Bear Springs Trap MTB XC, Women 50+

Associate Coach Rhonda Morin wins the Bear Springs Trap MTB XC, Women Cat 2, 40-49

Athlete Sue Hanna wins the Bear Springs Trap MTB XC, Women Cat 2, 50+

Athlete David Crumbie takes 3rd and sets a PR at the Swampers 5K, Men 55-59

Athlete Lenore Pipes takes 4th at Stage 2 of the Joe Martin Stage Race, Women Elite UCI

Athlete Brianna Walle and teammates win the US National Team Time Trial Championship, Pro Women

Athlete Carl Hoefer wins the As the Raven Flies TT #1, Men Pro/1/2

Associate Coach Aaron Oakes takes 2nd at the HammerHead 100 in the 50mi, Men Open

Athlete Lenore Pipes wins Tour of the Battenkill, Women, Pro/1/2

Athlete Brianna Walle sprints to 3rd at the US Professional Criterium Championship, Women

Athlete Joe Holcomb takes 3rd at the As the Raven Flies TT#1, Men 40+

Athlete Carl Hoefer wins the As the Raven Flies TT #1, Men 30+

Athlete Brianna Walle takes 2nd in Sunset Road Race final stage of the Redlands Cycling Classic, Pro/1/2 Women

Athlete Matt Troutman takes 3rd at the Hopbrook Dam MTB XC race, Men Cat 2 4,0-49

Associate Coach Aaron Oakes takes 2nd in the Markham Park 100km mountain bike marathon race, Solo men

Coach Elaine Bothe takes 3rd at the Mountain Man Challenge #2 Nestor Peak Super D, Pro Women

Athlete Sue Hanna takes 3rd at Mudslinger MTB race, Sport Women 50+

Athlete David Cumbie sets a PR by over 11 min at the Heel and Crank Duathlon, Men 55-59

Athlete Brianna Walle powers to 3rd place in the opening stage of the Redlands Cycling Classic, Women Pro/1/2

Athlete Santiago Bolon takes 3rd at the Grizzly Peak Half Marathon, Men 40-49

Athlete Brianna Walle finishes in 5th Overall GC at the Redlands Cycling Classic, Women Pro/1/2

Athlete Brianna Walle takes 2nd at the road race of the San Dimas Stage Race, Women Pro1/2

Athlete Megan Chinburg solos to the win at Day 2 of the Gorge Roubaix, Women Pro/1/2

Athlete Brainna Walle time trials to 2nd place in the opening stage of the San Dimas Stage Race, Women Pro 1.2

Athlete Joe Holcomb takes 2nd at the Cherry Pie RR, Men 40+, Cat 1/2/3

Athlete Julie Paisant wins the Herbalife Criterium, Women Cat 4

Athlete Mike Unruh scores a 5th place at the Bull City Criterium, Men Cat 4/5

Athlete Sue Hanna takes 2nd at the Cherry Pie RR, Women 50+, Cat 4/5

Athlete Sue Hanna takes 2nd at the Cherry Pie RR, Women 50+, Cat 4/5

Athlete Lenore Pipes takes 4th in the final circuit race stage & 9th overall at the Tucson Bicycle Classic, Women Pro/1/2

Athlete Keith Handlon increases his Functional Threshold Power (FTP) by over 7% from 2014 to 2015

Athlete Lonny Knabe wins the Dirty Circles Road Race #1, Master Men 1/2/3

Athlete Carl Hoefer wins the Jack Frost Time Trial, Men 30-39

Coach Karey Miles wins the Jack Frost Time Trial, Women Cat 3

Athlete Emily Boscacci wins the Jack Frost Time Trial, Senior Women Eddy

Athlete Suzanne Wilson wins her age group and takes 9th of 963 women overall at the 40-flight Trek up the Tower, Women 60+

Associate Coach Jenni Gaertner earns a silver medal at Fat Bike Nationals, Women 40-49

Athlete Linda Fanning runs a PR on her way to 2nd in her age group at the Cascade 10K race, Women 50-59

Athlete Annalisa Fish takes 9th at the 2015 US National Cyclocross Championships, Women 30-34

Coach Elaine Bothe scored a 10th place at the 2015 US National Cyclocross Championships, Women 50-54

Athlete Jessica Cutler rides to a strong silver medal at the 2015 US National Cyclocross Single Speed Championships

Athlete Jessica Cutler takes 2nd at the MSG Cyclocross Series #8, Open Singlespeed

2014
athlete-kw-baorton-ncgpcx-2-2014
Athlete Beth Ann Orton
makes it two wins in a weekend at the North Carolina Grand Prix UCI CX, Women Elite

athlete-kw-baorton-ncgpcx-2014
Athlete Beth Ann Orton
wins the North Carolina Grand Prix UCI CX, Elite Women

athlete-ss-mfrenette-FL-Senior-TT-2014a
Athlete Frenette
takes 2nd at the Florida Senior State Championship 40 km Road Race, Men 60-64

athlete-pph-rwolski-bay-area-super-prestige-cx-2014
Athlete Rebecca Wolski
atop the podium at the Bay Area Super Prestige CX, Women B

athlete-al-ebothe-riverside-rumble-cx-2014
Coach Elaine Bothe
is stoked to win the Riverside Rumble CX, Women Master 1/2/3

athlete-kw-mchinburg-NWSSCX-2014
Athlete Megan Chinburg
wins the NW Single Speed Oregon State Championship, Women

athlete-al-ebothe-DeschutesCX-2014
Coach Elaine Bothe
in the 2nd spot on the podium at the Deschutes River CX, Women 35+ 1/2/3

athlete-pph-rwolski-cx-2014
Athlete Rebecca Wolski
triumphs at Surf City CX, Women B

athlete-pph-zbass-BASPS-SSCX-2014
Athlete Zach Bass
atop the podium at the PASPS Single Speed CX, Men B

athlete-ao-lwhite-csmart-cx-2014
Athlete Libby White
on her way to a solid 3rd at the Cycle-Smart International CX, Day 1, Women Elite UCI

athlete-ao-rnobrega-orchardcx-2014
Athlete Rodney Nobrega
celebrates his win at the Orchardcross at Applecrest Farm, Men Cat 4/5, 40+

athlete-pph-rwolski-surfcitycx-2014
Athlete Rebecca Wolski
takes 2nd at the Surf City CX, Women B

athlete-th-cguy-clemmons-cx-2013
Athlete Cid Guy
takes 2nd at the Clemmons CX race, Women Cat 2/3, 40+

athlete-pph-kwallacemartin-cccx-2014
Athlete Mark Wallace Martin
scores a 2nd place podium spot at the CCCX 2, Men B, 45+

athlete-ss-mfrenette-cleremont-2014
Athlete Frenette
puts the hurt on the field on his way to winning the Champion de Clermont Circuit Race, Men 60+

athlete-pph-zbass-bikemonkey-2014
Athlete Zach Bass
celebrates his win the the Santa Rosa Cup Single Speed CX, Men B

athlete-ss-sgarrison-huntsman-games-2014
Athlete Scott Garrison
wins double gold in the Time Trial and Hill Climb at the Huntsman Senior Games, Division 2, 60-64

athlete-ao-rnobrega-kmc-2014
Athlete Rodney Nobrega
(left) celebrates a 2nd place at the KMC Festival of Cyclocross, Men Cat 4/5, 40+

athlete-pph-rwolski-cougarcx-2014
Athlete Rebecca Wolski
smiles in 3rd at the Vallejo Cougar CX, Women B

athlete-th-shmurtagh-durham-cycles-cx-2014
Athletes
place 2nd and 4th at the Durham Cycles CX, Women Open

athlete-al-ebothe-oregon-enduro-sandy-ridge-2014
Coach Elaine Bothe
takes 2nd in the Oregon Enduro Mt Hood & Overall, Sport Women, 35+

athlete-pph-trice-henleyville-rr-2014
Athlete Tom Rice
in the 2nd spot of the podium at the Henleyville Road Race, Men Cat 1/2/3, 55+

athlete-ao-rnobrega-gloucester-2014
Athlete Rodney Nobrega
celebrates his 3rd place at the Rapha Super Cross Gloucester, Men Cat 4/5

athlete-al-ebothe-oregon-enduro-action-2014
Coach Elaine Bothe
on her way to 2nd place at the Oregon Enduro, Mt Hood/Sandy Ridge, Sport Women, 35+

athlete-ss-ssaifer-halfdome-2014
Head Coach Scott Saifer
climbs to the top of Half Dome via Snake Dike technical climbing route

athlete-kw-jcutler-charmcity2-2014
Athlete Jessica Cutler
(right) celebrates 3rd place at the Charm City Cyclocross UCI Day 2, Elite Women

athlete-ao-aoakes-unclesamecx-2014
Associate Coach Aaron Oakes
atop the podium after winning the the NYCross Uncle Sam GP CX and taking the series lead, Pro/1/2

athlete-th-shmurtagh-charm-city-cx-2014
Athlete Susan Helm-Murtagh
is all smiles after winning the Charm City Cyclocross Day 2, Women 45+

athlete-kw-jcutler-charmcity1a-2014
Athlete Jessica Cutler
celebrates 3rd place at the Charm City Cyclocross UCI Day 1, Elite Women

athlete-sa-sallen-fl-state-championships-mtb2-2014
Coach Shelly Allen
atop the 1st step of the podium at the Florida State MTB Championship Series, Race #2, Women

athlete-sa-rlaborde-firstcx-dade2-2014
Athlete Rebecca Laborde
on her way to winning one of both days in her first weekend of cyclocross racing

athlete-kw-baorton-jcutler-starcrossed-2014
Athletes and Jessica Cutler
go 1-2 at Starcrossed CX, Elite Women

athlete-th-shmurtagh-BHB-Dix-CX-2014
Athlete Susan Helm-Murtagh
on the top step after winning the BHB Dix Cyclcross, Women Open

athlete-th-jpaxton-BHB-Dix-CX-2014
Athlete Jonathan Plaxton
on the podium after winning the BHB Dix Cyclcross, Men 15-18

athlete-al-ltyrrell-best-in-west-tri-2014
Coach Leia Tyrrell
waves from the podium at the Best of the West Triathlon Festival

athlete-ss-rbalmer-24hrs2-2014
Athlete Bruce Malmer
powers his way to 3rd at the 24 hours of Great Glen, Men 50+

athlete-al-ebothe-oregon-enduro-overall-2014
Coach Elaine Bothe
celebrates on the top step of the podium at the Oregon Enduro Ashland, Women Sport 35+

athlete-kw-lknabe-gateway-2014
Athlete Lonny Knabe
of Team Type 1, celebrates a win at the Gateway Cup Francis Park Criterium, Men Cat 2/3

athlete-sb-aortonez-montana-2014
Athlete Angelica Ordonez
collects her first place prize at the Tour Montana Zuleta, Women

athlete-kw-jcutler-forest50-2014
Athlete Jessica Cutler
celebrates her win at the Capital Forest 50 MTB, Women Cat 1/2

athlete-kw-jholcomb-pointsrace-obra-2014
Athlete Joe Holcomb
wins the points race at the OBRA State Championship, Master Men 35+

athlete-sl-mmoriarty-gravel-championships-2014
Athlete Michael Moriarty
poses in his winner's jersey at the Gravel Worlds, Master Men

athlete-pph-mniiro-redkite1-2014
Athlete Mark Niiro
celebrates on the top step of his final Cat 3 race at the Red Kite Criterium, Men 35+

athlete-pph-mniiro-suisancity-crit-2014
Athlete Mark Niiro
celebrates his win at the Suisan Harbor Criterium, Men Cat 3, 35+

athlete-kw-choefer-obra-tt-2014
Athlete Carl Hoefer
takes 2nd at the OBRA State Championship Time Trial, Men Cat 1/2

athlete-kw-steddergreen-stumptown-crit-2014
Athlete Starla Teddergreen
atop the 1st step of the podium after winning the Stumptown Criterium, Women Open

athlete-al-ltyrrell-revenge-of-the-disk-tt-2014
Coach Leia Tyrrell
warms up before the Revenge of the Disc Time Trial, where she placed 2nd in the Cat 1/2 women

athlete-kw-steddergreen-obra-crit-2014
Athlete Starla Teddergreen
on the top step of the podium after winning the OBRA State Criterium Championship, Women Cat 1/2

athlete-pph-mniiro-CCCX-Circuit2-2014
Athlete Mark Niiro
celebrates with his daughters after winning the CCCX Circuit Race, Men Cat 3, 35+

athlete-ss-ssingh-diablo-2014
Athlete Sandy Singh
reaches the top of Mt Diablo 4 months after taking up cycling seriously

athlete-mb-mbaker-pdx-short-track-mtb-2014
Associate Coach Martin Baker
celebrates his overall win at the Portland Short Track Series, Men Cat 1, 45+

athlete-kw-mchinburg-sudety-prologue-2014
Athlete Megan Chinburg
at right, on the 3rd step of the podium at the Sudety MTB Challenge Stage Race, Women

athlete-kw-steddergreen-sanrafael-crit-2014
Athlete Starla Teddergreen
takes 2nd in a photo finish at the San Rafael Twilight Criterium, Women Pro/1/2

athlete-th-huck-a-buck-mtb-2013
Athletes and Laura Neely
take 2nd and 4th at the Huck-A-Buck MTB, Women Cat 2/3

athlete-al-eesmer-cascade100-2014
Athlete Ertan Esmer
is all smiles with his coach Anne Linton after his first 100 mile MTB race at the High Cascades 100

athlete-th-hmiller-nats-superd-2014
Athlete Hayden Miller
takes 5th at the US National Championship Super D MTB, Junior Men 17-18

athlete-kw-bwalle-tour-feminin-czech-1overall-2014
Athlete Brianna Walle
on the top step after winning the Overall GC at the Tour Feminin in the Czech Republic

athlete-pph-trice-foothills-2014
Athlete Tom Rice
atop the podium after winning the Foothills College Circuit Race, Men Cat 1/2/3, 55+

athlete-pph-rwolski-cccx-2014
Athlete Rebecca Wolski
wins the CCCX, Women Cat C - her first race win

athlete-kw-bwalle-tour-feminin-czech-sprint-jersey-2014
Athlete Brianna Walle
leads in the sprint jersey competition after Stage 2 of the Czech Tour Feminin, UCI Elite Women

athlete-kw-bwalle-tour-feminin-czech-stage-2-2014
Athlete Brianna Walle
takes 2nd in Stage 2 of the Czech Tour Feminin

athlete-al-ebothe-oregon-enduro-1a-2014
Coach Elaine Bothe
on her way to winning the Oregon Enduro Series, Women Sport, 35+

athlete-pph-trice-redkite-crit-2014
Athlete Tom Rice
wins the Red Kite Criterium, Men 55+

athlete-sb-aortonez-chimborazo-2014
Athlete Angelica Ordonez
wins the Chimborazo 360, Women Open

athlete-kw-baorton-mchinburg-6hrs-2014
Athletes Megan Chinburg
celebrate on the top of the podium at Six Hours of Mt. Hood MTB XC, Women Duo

athlete-sb-sbuter-6-hrs-mt-hood-solo-2014
Coach Sue Butler
on top of the podium for her win at Six Hours of Mt. Hood MTB XC, Solo Women

athlete-pph-mniiro-CCCX-Circuit-2014
Athlete Mark Niiro
celebrates his win at the CCCX Circuit Race, Men Cat 3, 35+

athlete-al-ebothe-oregon-enduro-2014
Coach Elaine Bothe
takes 2nd at the Oregon Enduro Hood River, Women Sport, 35+

athlete-kw-mchinburg-PIR-short-track-1-2014
Athlete Megan Chinburg
on her way to winning the PIR MTB Short Track #1, Elite Women

athlete-kw-baorton-capital-stage-stage-race-gc-2014
Athlete Beth Ann Orton
wins the overall general classification at the Capital State Stage Race, Women Cat 1/2

athlete-kw-steddergreen-capital-stage-stage-race-stage3-2014
Athlete Starla Teddergreen
crosses the line first in the final stage of the Capital State Stage Race, Women Cat 1/2

athlete-ss-dthornton-fort-classic-rr-2014
Athlete David Thornton
takes 5th at the Fort Classic Road Race, Men 50+

athlete-tsv-joates-flagstaff-hillclimb-2014
Athlete Jody Oates
takes 2nd at the Flagstaff Hill Climb, Women Cat 4

athlete-rc-eshoftstall-memorial-day-crit-2014
Athlete Erich Shofstall
takes 2nd at the Memorial Day Criterium, Men Cat 4, 35+

athlete-kw-mchinburg-obra-mtb-xc-2014
Athlete Megan Chinburg
wins the Sisters Stampede MTB XC & OBRA Championship XC, Elite Women

athlete-pph-trice-mthamilton-rr-2014
Athlete Tom Rice
takes 4th at the Mt Hamilton Road Race, Men Cat 1/2/3 55+

athlete-th-hmiller-uwharrie-super-d-2014
Athlete Hayden Miller
wins the Uwharrie Super D, Men

athlete-kw-bwalle-toc-tt-2014
Athlete Brianna Walle
takes a strong 2nd at the Tour of California Time Trial, Elite Women

athlete-kw-bwalle-toc-circuit-2014
Athlete Brianna Walle
(at right) on the third step at the Tour of California Circuit Race, Women Pro/1/2

athlete-pph-bort-berkelyhills-rr-2014
Athlete Brian Ort
wins the Berkeley Hills Road Race, Men Cat 4, 45+

athlete-kw-lfox-south-mtn-tt-2014
Athlete Lindsay Fox
wins the South Mountain Time Trial, Women overall & Cat 1/2

coach-ltyrrell4
Coach Leia Tyrrell
on her way to winning the Oregon Dunes Olympic Triathlon, Women Overall

athlete-mn-jstark-top-sport-stage-race-2014
Athlete Jennie Stark
celebrates 5th overall in her first stage race (far left) at the Top Sport Stage Race, Women Cat 4

athlete-th-hmiller-knobscorcher-xc-2014
Athlete Hayden Miller
wins the Knobscorcher Mountain Bike XC, Junior Men Cat 1

athlete-ra-dbowser-ft-ord-2014
Athlete Doug Bowser
takes 4th at the Fort Ord Circuit Race- Central Coast Road Series #3, Men Cat 5, 35+

athlete-sa-sallen-serc1-mtb-2014
Coach Shelly Allen
wins the South Eastern Regional Championship #1, Women Cat 1

athlete-th-shmurtagh-Southern-Virginia-Shootout-2014
Athlete Susan Helm-Murtagh
wins the Southern Virginia Shootout, Women Cat 2, 30+

athlete-th-smarshall-charlotte-stxc-overall-2014
Athlete Sandy Marshall
on the 2nd step of the podium for the Charlotte Short Track MTB Series Overall, Women Cat 1/2

athlete-kw-lfoxmcdowell-2014
Athlete Lindsay Fox
celebrates on the top step at the McDowell Circuit Race, Women Cat 1/2

athlete-io-iossola-sundevil-crit-2014
Coach Ireina Ossola
on the top spot on the podium after winning the Sun Devil Classic Criterium, Women Pro/1/2

athlete-th-smarshall-charlotte-stxc-2014
Athlete Sandy Marshall
on the 2nd step of the podium at the Charlotte Short Track MTB race, Women Cat 1/2

athlete-io-iossola-biopark-crit-2014
Coach Ireina Ossola
on her to way winning the University of Arizona Biopark Blast Criterium, Women Cat 1/2

athlete-th-kbush-tanglewoodcx-2013
Athlete Kyle Bush
takes 3rd at the Tanglewood CX race, Men Master Cat 4

athlete-th-hmiller-tanglewood-cx-cat3men
Development Team Member Hayden Miller
in 3rd at the Tanglewood CX race, Men Cat 3

athlete-th-shmurtagh-tanglewood-cx-women-master-2014
Athlete Susan Helm-Murtagh
in the winner's spot at the Tanglewood CX, Master Women Cat 2/3

athlete-th-cquirk-tanglewood-cx-2014
Athlete Christy Quirk
takes #1 at the Tanglewood CX race, Women Cat 4

athlete-th-hmiller-greensboro-cx-cat3men
Development Team Member Hayden Miller
on the 3rd step at the Greensboro CX race, Men Cat 3

athlete-th-cquirk-greensboro-cx-2013
Athlete Christy Quirk
on the top step of the Greensboro CX podium, Women Cat 4

Athlete Jessica Cutler wins the Kringle Kross Singles Speed, All men and women

Associate Coach Jenni Gaertner secures the WSBA Cyclocross Series title win with a 3rd place in the Monroe, WA race, Women Cat 1/2

Athlete Jessica Cutler takes 5th at Day 1 and 4th at Day 2 of the Waves for Water UCI 2.2 Cyclocross, Women Elite

Athlete Beth Ann Orton takes 4th at Day 1 and 5th at Day 2 of the Waves for Water UCI 2.2 Cyclocross, Women Elite

Athlete Annalisa Fish takes 3rd at Winter CX, Women A

Athlete Megan Chinburg wins Winter CX, Women A

Athlete Elizabeth White takes 3rd at the BayState Cyclocross UCI C2 , Women Elite

Coach Elaine Bothe wins Psycho Cross #4, Women A

Associate Coach Jenni Gaertner nabs the Washington State Championship CX, Women Pro/1/2

Athlete Emily Boscacci grabs the win at Kruger's Crossing CX, Women A

Associate Coach Jenni Gaertner wins the Riverside Rumble, WSBA #4, Women Pro/1/2

Athlete Megan Chinburg narrowly misses winning the final Cross Crusade race and takes 3rd overall in the Series, Women A

Athlete Megan Chinburg wins the NW Single Speed Oregon State Championship, Women

Athlete Molly Cogswell Kelly takes 3rd at the Oregon CX Championship Race, Women C

Athlete Zach Bass grabs the win at BASPS, Single Speed B

Athlete Paul Falvey takes the win at Sacramento CX #3, Men B 55+

Athlete Libby White takes 4th at the CycleSmart Int'l CX Race, Women Pro

Athlete Libby White wins at the Sacramento CycleSmart Int'l CX, Women U23

Athlete Megan Chinburg takes 2nd at the Cross Crusade Deschutes Brewery race #1, Women A

Athlete Elizabeth White takes 3rd at the CycleSmart Int'l CX raced, Women Pro

Athlete Rebecca Wolski takes 2nd at Surf City CX, Women B

Athlete Libby White grabs 3rd at the HPCX UCI C2 CX, Women's Pro

Athlete Jessica Cutler takes 3rd at the HPCX Jamesburg, Women Elite UCI

Athlete Libby White takes 4th on day 2 of the HPCX UCI C2 CX race, Women Pro

Athlete Paul Falvey takes 2nd place at Sacramento CX #2, Men 55+

Athlete Rodney Nobrega takes 3rd at the Hanover CX, Men 4/5

Athlete Michael Frenette takes the win at Champion de Cleremont Circuit Race, Men 60+

Athlete Paul Falvey gets the win at Sacramento CX #1, Men 55+

Athlete Zach Bass takes the win at Santa Rosa Cup CX, Men's B Singlespeed

Athlete Annalisa Fish takes 2nd at the Rapha Trophy Cup #6, Women B

Athlete Scott Garrison takes the win for both Hill Climb and the TT at the Huntsman Senior Games, Division 2, 60-64

Athlete Lisa Crujido takes 2nd place in the 2014 AZ State Hill Climb, Master Women 55+

Athlete Rodney Nobrega takes 4th at the KMC Festival of Cyclocross, Men cat 4/5 40+

Athlete Rebecca Wolski grabs 3rd place at Vallejo Cougar CX, Women B

Athlete Rodney Nobrega takes 2nd at the KMC Festival of Cyclocross, cat 4/5 men 40+

Athlete Annalisa Fish wins the Blind Date at the Dairy #4, Women B

Athlete Jessica Cutler wins the MFG: South Sound Super Prestige, Women Cat 1/2

Athlete Annalisa Fish wins the MFG: South Sound Super Prestige, Women Cat 4

Coach Elaine Bothe takes 2nd place and then 2nd place overall at the Oregon Enduro Sandy Ridge MTB, Women 35+

Athlete Megan Chinburg takes 2nd at the GPRT: Ninkrossi CX, Women A

Coach Sue Butler takes 3rd at the GPRT: Ninkrossi CX, Women A

Athlete Rebecca Laborde grabs 2nd place on Saturday then 1st place Sunday at Edinburgh Cylcocross Challenge, Women 1/2/3

Athlete Tom Rice grabs 2nd place at Henleyville Road Race, Men 55+1/2/3

Athlete Mike McLamb takes 3rd at Goldsboro Cross, Men 45+

Athlete Angelina Stevens takes the top spot on the podium at Spring Hill Cross, Women Open

Athlete Megan Chinburg wins the Rapha Trophy Cup #4, Women A

Athlete Annalisa Fish wins the Rapha Trophy Cup #4, Beginner Women

Head Coach Scott Saifer reached the top of Half Dome via Snake Dike technical climbing route

Athlete Jessica Cutler repeats in 3rd at Charm City CX Day 2, UCI, Elite Women

Coach Shelly Allen repeats as winner at the Florida State MTB Championship Series, Race 2, Women Pro/1/2

Associate Coach Aaron Oakes takes the win at the NYCross Uncle Sam GP Cyclocross, Men Pro 1/2

Associate Coach Aaron Oakes takes 3rd at the NYCross Uncle Sam GP Cyclocross, Men Pro 1/2

Athlete Brian Little took 7th at Leadman Triathlon in Bend, Men 35+

Athlete Myron Segal takes 5th at Maryland State Road Champs, Men 35+

Athelte Rebecca Laborde takes the win both days at the Wicked Awesome Cyclocross, Women Cat 4

Athlete Michael Mueller places 3rd at Goldsboro Cross, Men 45+

Athlete Jonathan Plaxton takes 2nd at Goldsboro Cross, Junior Men 15-18

Athlete Jessica Cutler places 3rd at Charm City CX Day 1, UCI, Elite Women

Athlete Beth Ann Orton takes the win at the GPRT: Zaldercross, Women A

Athlete Megan Chinburg scores 2nd at the GPRT: Zaldercross, Women A

Athlete Rodney Nobrega takes 2nd place at White Rock Cyclocross, Men 4/5

Athlete Angelina Stevens wins at Spring Hill Cross, Women Open

Athlete Jonathan Plaxton takes 2nd at Spring Hill Cross, Junior Men 15-18

Associate Coach Aaron Oakes takes 5th in the Kirkland Cross, Men Pro 1/2/3

Athlete Kellee Crary grabs 3rd place at the Black Diamond Half Ironman, Women 35-39

Athlete Jessica Cutler takes 2nd at the Starcrossed CX, Elite Women

Athlete Beth Ann Orton wins Starcrossed CX, Elite Women

Coach Sue Butler wins the GPRT: Hood River Doublecross, Women A

Associate Coach Aaron Oakes takes 3rd in the CT State Champs CX Race, Men Pro 1/2/3

Athlete Susan Helm-Murtagh wins the BHB Dix CX race, Women Open

Athlete Jonathan Plaxton wins the BHB Dix CX race, Juniors 15-18

Athlete Kevin Walker takes 4th at at BHB Dix CX, Men 4/5

Athlete Sue Hanna takes the high spot on the podium at Fazio Farms CX , Women 45+

Head Coach Scott Saifer places 2nd at the Walnut Run 10k, Men 50-54

Athlete Lindsay Jackson takes the win at GPRT: Het Meer, Women C

Coach Leia Tyrrell places third at Best of the West Olympic Tri, Women

Athlete Lonny Knabe finishes 2nd overall in the omnium at the Gateway Cup, Men Cat 2/3

Athlete Lonny Knabe wins the Tour de Francis Park of the Gateway Cup, Men Cat 2/3

Coach Elaine Bothe wins at Oregon Enduro Mt. Ashland, Women 35+

Athlete Sue Hanna takes 3rd at Kruger's Kermesse, Women 45+

Athlete Angelica Ordonez wins the Tour Montana Zuleta, Women

Coach Sue Butler continues a strong "retirement" with a 2nd place at the Capital Forest 50 MTB, Women Cat 1/2

Athlete Jessica Cutler wins the Capital Forest 50 MTB, Women Cat 1/2

Athlete Michael Moriarty wins at the Gravel WorldChampionships, Men Masters

Athlete Kellee Crary places 8th at Iron Man 70.3 at Lake Stevens, Women 35-39. Also qualified for IM 70.3 in Austria 2015

Athlete Mark Vojtko takes 3rd at the Hampshire 100 MTB race, Men Masters Expert

Coach Richard Asturias wins at the Red Kite Criterium, Men 45+/Cat 3/4

Athlete Doug Bowser takes 2nd at the Dunnigan Road Race, Men Cat 5

Athlete Elizabeth White comes in 27th at the Windham World Cup Cross Country Race, Women U23

Athlete Mark Vojtko wins 12 Hours of Great Glen MTB race, Men Open Solo

Athlete Mark Nirro wins at the Suisun City Crit, Men Cat 3

Athlete Laura Wanker takes 2nd at the OBRA Championship Hill Climb TT, Women 55+

Associate Coach David Hart takes 3rd at the OBRA Championship Hill Climb, Men 45-49

Athlete Greg Hamm wins his first TT at the OBRA Championship 40k TT, Men Cat 4/5

Athlete Laura Wanker takes 3rd at the OBRA Championship 20K TT, Women 55+

Athlete Starla Teddergreen wins the Stumptown Criterium, Women Cat 1/2

Athelte Laura Wanker takes the win at Revenge of the Disc TT, Women 50+

Athlete Leia Tyrrell grabs 2nd at Revenge of the Disc TT, Women Cat 1/2

Athlete Megan Chinburg finishes 4th overall at the Sudety International MTB Challenge in Poland, Women Solo

Athlete Starla Teddergreen wins the OBRA State Criterium Championship, Women Cat 1/2

Athlete Mark Niiro wins at the CCCX Circuit race, Men 35+/Cat 3

Athlete Carl Hoefer takes 3rd at the OBRA Championship Points Race, Men Cat 1/2

Athlete Joe Holcomb sprints to 3rd at the Vancouver Criterium, Men 40+

Athlete Lindsay Fox breaks away for 2nd place at the Vancouver Criterium, Women Cat 1/2

Athlete Carl Hoefer climbs to 3rd in Men Cat 1/2 and 5th overall at the Oregon Uphill Challenge

Athlete David Thornton takes 3rd at the Ohio State TT, men 50-54

Athlete Laura Wanker wins OUCH Larch Mtn TT, women 50-59

Athlete Mark Vojtko took 3rd at the 12 Hours of Millstone MTB race, co-ed duo category

Athlete Carl Hoefer wins the Master Men 30+ and takes 3rd overall at the Revenge of the Disc 1 Time Trial

Athlete Jessica Cutler take 3rd at the Marymoor Grand Prix Madison, Women

Athlete Laura Wanker wins at the Revenge of the Disc TT #1, women 50+

Athlete Jessica Cutler and teammates win the Team Pursuit at the Marymoor Grand Prix, Women

Athlete Brianna Walle takes 3rd at the time trial stage of the Ladies BeNe Stage Race, Elite UCI

Athlete Hayden Miller takes 5th at USAC Super D Nat'l Champs, men 17-18

Athlete Debbie Bradley grabs the win at the Huck-A-Buck XC race, Women Cat 2/3

Athlete Heather Pinney takes 2nd at the Huck-A-Buck XC race, Women Cat 2/3

Athlete Laura Neely takes 4th at the Huck-A-Buck XC race, Women Cat 2/3

Athlete Elizabeth Miller takes 10th at the Silver Rush 50 MTB race, Women 40-49

Athlete Jennifer Woodruff finishes her first 100 miler MTB race at High Cascades 100

Athlete Ertan Esmer finishes his first 100 miler MTB race at High Cascades 100

Athlete Andrea Fisk Beardsley and teammate win the Team Sprint, Women

Coach Elaine Bothe grabs 3rd in the Oregon Enduro #3, Women Sport/35+

Athlete Rebecca Wolski wins at the CCCX XC race, Women Cat C

Athlete Andrea Fisk-Beardsley and teammate win the Team Sprint at the Alpenrose Velodrome Challenge, Women

Athlete Andrea Fisk-Beardsley takes 2nd at the 500m Time Trial at the Alpenrose Velodrome Challenge, Women

Athlete Andrea Fisk-Beardsley takes 3rd in the Flying Lap at the Alpenrose Velodrome Challenge, Women

Athlete Sandy Singh reaches the summit of Mt. Diablo just 4 months after taking up cycling

Coach Elaine Bothe takes the win at the Mountain Man Challenge #4, Amateur Women 40+

Coach Elaine Bothe wins overall at the Mountain Man Challenge Series, Amateur Women

Athlete Brianna Walle takes 4th at the Czech Tour de Feminin, Women UCI Elite

Coach Sue Butler wins the Mt Tabor Series #6, Women Cat 1/2

Athlete Lindsay Fox takes 2nd at the Mt Tabor Series #6, Women Cat 1/2

Athlete Benjamin Drucker takes 2nd place at Mt Tabor #6, Men 40+

Athlete Megan Chinburg wins the Portland Short Track #5, Women Elite/Cat 1

Athlete Joe Holcomb wins Monday PIR #13, Master Men Cat 1/2/3

Coach Elaine Bothe wins the Oregon Enduro Series MTB, Women Sport, 35+

Athlete Angelica Ordonez wins the Chimborazo 360, Open Women.

Athlete Sue Hanna takes 3rd at USAC MTB Marathon Nat'ls, Women 50-55

Coach Elaine Bothe wins the Oregon Enduro Series #2, Women Sport 35+

Coach Richard Asturias grabs 3rd at the Red Kite Criterium, Men 3/4, 45+

Athlete Tom Rice wins the Red Kite Criterium, Men 1/2/3, 55+

Athlete Brianna Walle wins the St Honore Criterium, Women Cat 1/2

Athlete Lonny Knabe takes 3rd at the St Honore Criterium, Men Pro/1/2

Athlete Lenore Pipes takes 5th at the Manhattan Beach Grand Prix Criterium, Women Pro/1/2

Athlete Jon Nelson wins at the St Honore Criterium, Men 4/5

Associate Coach Aaron Oakes grabs 2nd at The Bikes for BovinesXC MTB race, Men Pro

Athlete Jon Nelson wins the St Honore Criterium, Men Cat 4/5, Masters

Athlete Jade Wilcoxson takes 3rd at the Tour de Delta MK Criterium, Women Pro/1/2/3

Athlete Carl Hoefer wins the Men 30+ men and takes 3rd overall at the Revenge of the Disc TT

Athlete Brianna Walle wins the Mt Tabor Series #5, Women Cat 1/2

Athlete Megan Chinburg takes 2nd at the Mt Tabor Series #5, Women Cat 1/2

Athlete Beth Ann Orton takes 3rd at the Mt Tabor Series #5, Women Cat 1/2

Athlete Jessica Kaplan takes 5th in GC at the Baker City Cycling Classic Stage Race, Women Cat 1/2/3

Athlete Jessica Kaplan takes 5th in the final stage of the Baker City Cycling Classic, Woman Cat 1/2/3

Athlete Tyler Fox grabs 3rd place at Pickett's Charge MTB XC, Men Pro

Athlete Emily Boscacci takes 4th in GC at the Baker City Cycling Classic Stage Race, Women Cat 3

Athletes Beth Ann Orton and Megan Chinburg win at Six Hours of Mt. Hood MTB XC, Women Duo

Athlete Sue Butler wins at Six Hours of Mt. Hood MTB XC, Women Solo

Athlete Matt Henderson takes 2nd at the Pacific Crest Olympic Triathlon, Men 60-64

Athlete Breanna Montoya takes 7th at Pacific Crest Long Course Tri, Women 40+

Athlete Debbie Whitely wins the women's 55-59 and is the 3rd overall woman at the North Idaho Senior Games 5k TT

Athlete Mark Niiro wins the CCCX Circuit Race, Men Cat 3, 35+

Athlete Beth Ann Orton takes 3rd at the Mt Tabor Series circuit race #4, Women Cat 1/2/3

Athlete Brianna Walle takes 2nd at the Mt Tabor Series circuit race #4, Women Cat 1/2/3

Athlete Joe Holcomb Joe Holcomb wins the points race and takes 2nd overall at the Blue Ribbon Track Omnium, Men 35+

Athlete Beth Ann Orton takes 2nd at the OBRA State Championship Road Race, Women Cat 1/2

Athlete Marj Melchehreit takes 2nd at the Mohican Endurance Festival Half Ironman Triathlon, Women 50-55

Athlete Linda Fanning takes 2nd at the Clackamas Cove Olympic Triathlon, Women 50-55

Athlete Jon Penfold takes 2nd at the Mt Tabor Circuit Race, Men Cat 4

Athlete Matt Henderson wins the 500 yard Freestyle Swim at the Oregon Senior Games, Men 60-64

Athlete Matt Henderson wins the 50 yard Breaststroke at the Oregon Senior Games, Men 60-64

Athlete Andrea Fisk wins the scratch race and takes 2nd in the points race at Thursday Night Track Racing

Athlete Jon Penfold takes 3rd in the Portland Short Track Series #3, Men Cat 1, 19-34

Coach Elaine Bothe takes 3rd at Portland Short Track XC Series #3 Women Elite/Cat 1.

Coach Elaine Bothe wins the Mountain Man Challenge at the Bear Springs Trap, Women Overall

Associate Coach Aaron Oakes takes 3rd at the Pat's Peak MTB XC, Men Pro Open

Athlete Mark Vojtko takes 2nd at the Pat's Peak MTB XC, Men Cat 2

Athlete Laura Wanker takes 3rd at the Mary's Peak Hillclimb Time Trial, Women 50-55

Athlete Brianna Walle takes 2nd at the North Star Grand Prix Time Trial, Stage 1, Women Pro/1/2 NRC

Athlete Jade Wilcoxson takes 6th at the North Star Grand Prix Time Trial, Stage 1, Women Pro/1/2 NRC

Athlete Jon Penfold gets his first road win at the Mt Tabor Series #3, Men Cat 4

Athlete Tony Olson takes 9th at the NCC Tulsa Tough Criterium on Crybaby Hill, Men Pro/1

Athlete Myron Segal takes 3rd at the Maryland State Road Championship, Men 65+

Athlete Starla Teddergreen takes 3rd at the Mt Tabor Series circuit race #1, Women Cat 1/2/3

Athlete Tim Butler takes 3rd at the Mt Tabor Series circuit race #1, Men 40+ Cat 1/2/3

Athlete Megan Chinburg wins the PIR MTB Short Track #1, Elite Women

Athlete Megan Chinburg wins the Return of the Jedi MTB Cross Country, Elite Women

Athlete Tyler Fox wins the Jedi Master award at the Return of the Jedi MTB race, Elite Men

Athlete Tyler Fox takes 2nd at the Return of the Jedi MTB Cross Country, Elite Men

Athlete Tyler Fox takes 2nd at the Return of the Jedi MTB Super D, Elite Men

Athlete Tyler Fox wins the Return of the Jedi MTB Short Track, Elite Men

Coach Leia Tyrrell places 3rd overall female at the Run for the Hills 30km Trail Run

Athlete Beth Ann Orton places 3rd in the final stage of the Capital State Stage Race, Women Cat 1/2

Athlete Starla Teddergreen wins the final stage at the Capital State Stage Race, Women Cat 1/2

Athlete Starla Teddergreen takes 3rd in the overall classification at the Capital State Stage Race, Women Cat 1/2

Athlete Andrea Fisk wins the Keirin at the Alpenrose Heartbreaker Track Race, Women

Athlete Tony Olson wins the Minnesota State Criterium Championship, Men Cat 1

Athlete Jodie Oates wins the Thunder Road Time Trial after returning from injury, Women Cat 4

Athlete Jessica Kaplan finishes 1st in her age group and 3rd overall woman at the Oregon Gran Fondo, Women 30-39

Athlete Carl Hoefer and teammate take 3rd at the Alpenrose Six Day, Cat A

Athlete Sue Hanna wins the Hammer Velo Criterium, Cat 5 Women

Coach Sue Butler CRUSHES with a win at the Hood 2 River Relay in the women open and takes 3rd overall

Athlete Starla Teddergreen wins the Stage 2 Criterium at the Capital State Stage Race, Women Cat 1/2

Athlete Suzanne Wilson and teammates win the overall women's relay at the Omaha Women's Triathlon

Athlete Jade Wilcoxson takes 9th at the US Pro National Championship Road Race, Women

Athlete Erich Shofstall takes 2nd at the Memorial Day Criterium, Men Cat 4, 35+

Athlete Tyler Fox takes 5th at the Sisters Stampede and OBRA Championship MTB XC, Elite Men

Athlete Sue Hanna takes 5th at the Sisters Stampede and OBRA Championship MTB XC, Women 50+

Athlete Brianna Walle takes 7th at the US National Pro Road Time Trial Championship, Women

Athlete Jade Wilcoxson takes 5th at the US National Pro Road Time Trial Championship, Women

Athlete Laura Wanker takes 3rd at the Bend Don't Brake Road Race, Women 50-59

Athlete Laura Wanker wins the Oregon Senior Games Road Race, Women 55-59

Athlete Andrea Fisk wins the 500 Meter race at Alpenrose Thursday Night racing, Women

Athlete Michael Frenette takes 3rd at the Florida Senior Games 20K Road Race, Men 60-64

Athlete Matt Slater takes 3rd at the Banana Belt Road Race #3, Men 1/2/3, 50+

Athlete Starla Teddergreen takes 2nd at the Banana Belt Road Race #3, Women Cat 1/2

Athlete Carl Hoefer and teammates take 2nd at the OBRA Team Time Trial Championships, Men Cat 1/2

Athlete Beth Ann Orton takes 2nd overall at the takes 2nd at the Mutual of Enumclaw Stage Race, Women Cat 1/2

Athlete Aida Elder takes 2nd at the Weeping Willow MTB XC, Women Expert Veteran

Associate Coach Aaron Oakes wins the Flower Power MTB XC, Men 4 Lap Open

Coach Elaine Bothe takes 3rd at the Spring Thaw Downhill, Women Expert

Athlete Narda Roushdi takes 2nd overall at the Mariposa County Women's Stage Race, 55+

Athlete Gary Montante keeps up on the local Mike's Bikes club ride for the first time

Athlete Starla Teddergreen takes 2nd overall at the Banana Belt Road Race Series, Women Cat 1/2

Athlete Beth Ann Orton wins the Stage 2 Criterium at the Mutual of Enumclaw Stage Race, Women Cat 1/2

Athlete Beth Ann Orton takes 2nd at the Stage 1 Time Trial at the Mutual of Enumclaw Stage Race, Women Cat 1/2

Athlete Narda Roushdi takes 3rd in the time trial stage at the Mariposa County Women's Stage Race, 55+

Athlete Narda Roushdi takes 3rd in the the Hill Climb stage at the Mariposa County Women's Stage Race, 55+

Athlete Narda Roushdi wins the Road Race stage at the Mariposa County Women's Stage Race, 55+

Athlete Annalisa Fish wins the Norris Road Race, Open B (men and women)

Athlete Brianna Walle takes 2nd at the Tour of California Time Trial, Women Elite Invitational

Athlete Brianna Walle takes 3rd at the Tour of California Circuit Race, Women Pro/1/2

Athlete Jade Wilcoxson and teammates capture 1st in Team GC at the Tour of Great Britain, UCI Elite Women

Athlete Brian Ort wins the Berkeley Hills Road Race, Men Cat 4, 45+

Athlete Lindsay Fox wins the South Mountain Time Trial, women overall and Cat 1/2

Athlete Megan Chinburg takes 2nd at the Stottlemeyer 60 MTB XC race, Women Open

Coach Leia Tyrrell wins the Oregon Dunes Olympic Triathlon, Women Overall

Athlete Laura Wanker wins the Banana Belt Road Race #2, Women Cat 4/5, 50+

Athlete Matt Slater wins the Banana Belt Road Race #2, Men Cat 1/2/3, 50+

Athlete Helen Kennedy takes 2nd at the Banana Belt Road Race #2, Women Cat 4

Athlete Tyler Fox gets his first pro mountain bike podium with a 5th place at the Cascade Chainbreaker, Pro/Elite Men

Athlete Emily Boscascci wins the Banana Belt Road Race #2, Women Cat 4

Athlete Sue Hanna wins the Banana Belt Road Race #2, Women Cat 4, 40+

Athlete Jody Oates returns from injury to take 3rd at the South Mountain TT, Women Cat 4

Athlete Carl Hoefer wins the Banana Belt Road Race #1, Men Cat 1/2

Athlete Megan Chinburg takes 3rd at the Coastal Hills Classic MTB XC, Women Elite

Associate Coach Aaron Oakes finishes 4th at the Race the Wrock Connecticut State Championship, Men Pro Open

Athlete Linda Fanning takes 3rd in the Waters Edge Duathlon, Women 50-59

Coach Elaine Bothe wins the Fog River Enduro in the 40+ age group and places 3rd overall women

Athlete Emily Boscacci wins the Coast Hills Classic MTB XC, Women Cat 2, 19-39

Athlete Sue Hanna wins the Coast Hills Classic MTB XC, Women Cat 2, 50+

Athlete Suzanne Wilson wins the Chris Lillig Memorial Cup Road Race & Criterium, Women 35+

Athlete Breanna Montoya takes 45 minutes off of her previous Half Ironman time and places in the top 3rd of her age group

Coach Ryan Levering takes 2nd at the Salmon Run Half Marathon Trail Run, Women overall

Athlete Beth Ann Orton wins the Stage 1 Time Trial at the Capital State Stage Race, Women Cat 1/2

Athlete Jessica Cutler takes 4th overall at the Joe Martin Stage Race, Women NRC Pro/1/2

Athlete Megan Chinburg takes 3rd overall at the Bear Springs Trap Mountain Bike XC, Women Elite

Athlete Jennifer Woodruff wins her first MTB race, the Bear Springs Trap XC, Women Cat 3, 40+

Athlete Sue Hanna wins the Bear Springs Trap Mountain Bike XC, Women Cat 2, 50+

Athlete Emily Boscacci wins the Bear Springs Trap Mountain Bike XC, Women Cat 1

Athlete Ben Drucker wins the Bear Springs Trap Mountain Bike XC, Men Cat 3, 40+

Athlete Joe Holcomb takes 3rd at the Raven Flies...only longer TT, Men 40+

Athlete Erich Shofatal takes 3rd at the Wente Criterium, Men Cat 4, 35+

Athlete Sue Hanna takes 2nd at the Bear Springs Trap Short Track MTB, Women Cat 2, 50+

Athlete Emily Boscacci takes 2nd in the Bear Springs Trap MTB Short Track, Women Cat 2

Athlete Jessica Cutler takes 3rd at the Joe Martin Stage Race Time Trial, NRC Women Pro/1/2

Athlete Beth Ann Orton takes 3rd in the Stage 3 Road Race at the Tour of Walla Walla Stage Race, Women Cat 1/2/3

Athlete Beth Ann Orton wins the overall GC at the Tour of Walla Walla Stage Race, Women Cat 1/2/3

Athlete Laura Wanker sets a new PR and takes 2nd in the Portland International Raceway Time Trial, Women 50-59

Athlete Beth Ann Orton wins the Stage 1 Time Trial at the Tour of Walla Walla Stage Race, Women Cat 1/2/3

Athlete Angelica Ordonez takes 2nd at Chimborazo Extremo MTB in Ecuador, Womens Open Pair

Athlete Tyler Fox takes 5th at the Sea Otter Classic MTB Cross Country, Men Cat 1, 19-24

Athlete Kristen Beard takes 3rd at the Myles Standish State Forest Road Race, Women Cat 4

Coach Ryan Levering takes 3rd in her age group and 6th overall at the Peterson Ridge Rumble 20 Mi Trail Run, Women 30-39

Coach Elaine Bothe wins the Sea Otter Classic Cyclocross Race, Women Cat 3/4

Athlete Emily Boscacci wins the Kings Valley Road Race, Women Cat 4

Athlete Megan Chinburg takes 3rd at the Mudslinger XC, Elite Women

Athlete Jennie Stark takes 5th at the Top Sport Stage Race, Women Cat 4

Athlete Laura Wanker wins the As the Raven Flies TT, Women 50-55

Coach Leia Tyrrell takes 2nd at the Beaver Freezer Triathlon, Overall Women

Athlete Rory Murtagh wins the Hagan Stone Park Duathlon and take the series win, Men 50-55

Coach Ryan Levering finishes 2nd at the Horse Butte 10 mile Trail Run, Overall Women

Associate Coach Jenni Gaertner wins the Ronde van Palouse, Women 1/2/3

Athlete Doug Bowser takes 4th at the Fort Ord Circuit Race- Central Coast Road Series #3, Men Cat 5, 35+

Associate Coach Aaron Oakes takes 3rd at the Fat Tire Classic MTB XC race, Men Pro Open

Athlete Beth Ann Orton wins the Gorge Roubaix Day 2 solo by 6 minutes, Women Cat 1/2

Athlete Linda Fanning takes 2nd at the Spring Duathlon, Women 50-55.

Athlete Emily Boscacci wins the Gorge Roubaix Day 2, Women Cat 4

Athlete Tony Olson wins the El Tour Criterium along with a $500 prime, Men Pro/1/2/3

Coach Irena Ossola takes 10th at the San Dimas Criterium, Women Pro/1/2

Athlete Beth Ann Orton wins the Gorge Roubaix Day 1, Women Cat 1/2

Coach Elaine Bothe wins the Sandy Ridge Enduro Mountain Bike Race, Women 40+

Athlete Beth Ann Orton takes 2nd at the Cherry Pie Road Race, Women Cat 1/2/3

Athlete Lisa Walker takes 3rd at the Cherry Pie Road Race, Women Cat 4/5, 50

Athlete Nicole Mitchell wins 2013 Bermudian Female Cyclist of the Year

Athlete Lenore Pipes wins the Philly Phyler Collegiate Criterium, Women A

Athlete Lenore Pipes takes 2nd at the Philly Phlyer Schuykill Scramble Collegiate Road Race, Women A

Coach Karen Kenlan takes 2nd at the Great Nordeen 30k Nordic Freestyle Race, Women M5

Athlete Jessica Cutler wins the US Cup Bonelli Park, Women Cat 1

Athlete Lisa Crujido wins the South Mountain Circuit Race, Women 55+

Athlete Lenore Pipes takes 2nd at the Stevens Duck Country Weekend Collegiate Circuit Race, Women A

Athlete Lenore Pipes wins the Stevens Duck Country Weekend Collegiate Road Race, Women A

Athlete Jerrol Lackey takes 2nd at the Dirty Circles Road Race, Men Cat 3/4, 35+

Coach Stuart Lamp finishes 2nd in the 30-39 age group and 4th overall in his first ever 5K

Athlete Megan Chinburg takes 2nd in her first race of the year at the Echo Red to Red, Elite Women

Athlete Tyler Fox wins the Men's Cat 1, 19-39 and takes 2nd overall at the Echo Red to Red MTB Race

Athlete Beth Ann Orton wins the Jack Frost Time Trial, Women Cat 1/2

Athlete Helen Kennedy takes 2nd at the Jack Frost Time Trial, Women Cat 4

Athlete Suzanne Wilson wins the 55-59 age group and takes 17th of 957 women in the Trek the Tower stair climb race

Athlete Laila Hunersen meets her early season goal of a top 10 at the Danish Slush Cup #5

Athlete Sandy Marshall finishes 2nd overall in the Charlotte MTB Short Track Series, Women Expert/Sport

Athlete Melanie Wong takes 2nd at the Pine Flat Road Race while supporting her teammate for the win, Women Cat 1/2

Athlete Lindsay Fox wins the McDowell Circuit Race, Women Cat 1/2

Coach Irena Ossola wins the Sun Devil Classic Criterium, Women Cat Pro/1/2

Athlete Melanie Wong upgrades to Cat 2 at the beginning of her 2nd year of racing

Athlete Sandy Marshall takes 2nd at the Charlotte Short Track MTB race, Women Cat 1/2

Athlete Lindsay Fox takes 2nd at the Flapjacks Flats Time Trial, Women Cat 1/2

Coach Irena Ossola takes 2nd in the Oracle Road Race, Women Cat 1/2

Athlete Nicole Mitchell takes 3rd at the Tour of New Braunfels Circuit Race, Women Cat 1/2

Athlete Marj Melchreit completes her first Half Ironman

Associate Coach Rhonda Morin takes 9th at the US Cyclocross National Championships, Women 45-49

Athlete Kyle Bush takes 3rd at the Tanglewood CX race, Men Master Cat 4

Development Team Member Wheeler Davis takes 2nd at the Tanglewood CX race, Men Cat 4/5

Development Team Member Hayden Miller takes 3rd at the Tanglewood CX race, Men Cat 3

Athlete Christy Quirk wins the Greensboro CX race, Women Cat 4 and upgrade to Cat 3

Athlete Susan Helm-Murtagh wins the Greensboro CX race, Women Master Cat 2/3

Development Team Member Hayden Miller takes 3rd at the Greensboro CX race, Men Cat 3

Athlete Christy Quirk wins the Tanglewood CX race, Women Cat 4

Athlete Susan Helm-Murtagh wins the Tanglewood CX race, Women Master Cat 2/3

2013
athlete-th-cquirk-ncgp-cx-2013
Athlete Christy Quirk
takes 2nd both days at the North Carolina GP Hendersonville, Women Cat 4

athlete-th-shelmurtagh-ncgp-cx-2013
Athlete Susan Helm-Murtagh
takes 3rd at the North Carolina GP Hendersonville, Women 2/3, 35+

athlete-kw-baorton-ncgp-2013
Athlete Beth Ann Orton
on the 2nd step of the podium at the North Carolina GP UCI Cyclocross, Elite Women

athlete-kw-jcutler-ncgp-cx-2013
Athlete Jessica Cutler
is interviewed after winning the North Carolina GP Hendersonville Women's Elite UCI race, Day 1

athlete-rc-mpham-BASP-cyclocross-2013
Athlete Minh Pham
wins the BASP Cyclocross, Men Cat C, 35+

athlete-pph-ssymon-basps-candlestick-cx-2013
Athlete Scott Symon
wins the BASPS Candlestick CX race, Men B, Single Speed

athlete-th-cquirk-wilksborocx-2013
Athlete Christy Quirk
takes 2nd at the Wilkesboro Cyclocross Festival, Women Cat 4

athlete-th-hmiller-nc-state-cx-2013
Athlete Hayden Miller
wins the North Carolina State Championship Cyclocross, Men 17-18

athlete-kw-baorton-CCCX3-2013
Athlete Beth Ann Orton
powers to the win at Cross Crusade #3, Heron Lakes, Women A

athlete-kw-nmitchell-CCC-RR-2013
Athlete Nicole Mitchell
smiles on the 3rd step of the podium in one of her two bronze medals at the Caribbean Cycling Champi

athlete-th-jmiller-MSG-2013
Athlete Josie Miller
takes 3rd at MSG Cyclocross Series #5 Elizabethton, Women Pro/1/2/3

athlete-pph-bort-fairfax-2013
Athlete Brian Ort
wins the Lion of Fairfax CX, Men Cat B, 45+

athlete-al-asmith-rocknrollhalf-2013
Athlete Agnes Smith
shows off her winning medal from the Cleveland Rock n Roll Half Marathon

athlete-th-cquirk-crosscentralcx-2013
Athlete Christy Quirk
takes 2nd overall at the CrossCentral North Carolina Series, Women Cat 4

athlete-th-shelmurtagh-zworsham-crosscentral-2013
Athletes Zdenka Worsham
go 1-2 in the CrossCentral North Carolina Series, Women Open

athlete-th-cguy-magic-cx-2013
Athlete Cid Guy
on the 2nd step of the podium at the Team Magic CX race, Women Cat 4

athlete-pph-bort-cougarcx-2013
Athlete Brian Ort
wins the the San Jose Cougar CX, Men B, 45+

athlete-th-shelmurtagh-crosscentral-2013
Athlete Susan Helm-Murtagh
runs with the bike during one of her CrossCentral Series wins, Women Open

athlete-kw-jwilcoxson-worldRR-2013
Athlete Jade Wilcoxson
helps her World Championship Teammate to a 5th place in the Women's Elite Road Race

athlete-th-jmiller-2013-09-29
Athlete Josie Miller
on the top step of the podium at the MSC Cross #2, Women Cat 3/4

athlete-al-mhanna-triathlon-2013
Athlete Michael Hanna
wins his 50-54 age group and takes 3rd master overall at the Series 33 Sprint Triathlon

athlete-ed-edisterheft-sshaw-ithicaGPCX-2013
Coach and Athlete Susan Shaw
take 4th and 6th respectively at the season opener Ithaca Grand Prix of Cyclocross, Women Cat 1/2/3

athlete-th-jeytcheson-ironkids-2013
Athlete Jared Eytcheson
takes 3rd at the Hy-Vee IronKids US Triathlon Championship, Men Age 14

athlete-kw-tbutler-KrugersKermesse-2013
Athlete Tim Butler
takes 2nd at the Kruger's Kermesse Farm Crit, Men A 35+

athlete-kw-sbutler-krugerskermesse-2013
Coach Sue Butler
wins the Kruger's Kermesse Farm Crit, Women A

athlete-th-hmiller-darkmtn-2013
Athlete Hayden Miller
poses with his winning medal from the Dark Mountain MTB XC race, Men Cat 2, 19-29

athlete-ss-dsaifer-summits-mt-whitney-2013
Athlete David Saifer
(age 10) summits Mt Whitney, the highest point in the continental U.S. at 14,496 ft, with his dad

athlete-kw-jcutler-jwilcoxson-USAC-TP-2013
Athletes Jade Wilcoxson
and teammates win the Team Pursuit at the US National Timed Track Championships, Elite Women

athlete-kw-jwilcoxson-USAC-IP-2013
Athlete Jade Wilcoxson
wins the Individual Pursuit at the US National Timed Track Championships, Elite Women

athlete-rr-manderson-transcontinental-2013
Athlete Marcy Anderson
at the end of her one-month transcontinental journey across the US

athlete-al-lwanker-state-tt-2013
Athlete Laura Wanker
on her way to a 2nd place in the OBRA State Time Trial, Women 50-54

athlete-th-mbaxbaum-highrock-rr-2013
Athlete Marc Buxbaum
on the 2nd step of the podium at the High Rock Road Race, Men Cat 3

athlete-ss-mmills-seniorgames-2013
Athlete Mills
enjoys the top step of the podium at the Senior Games

athlete-al-swilson-seniorgames-2013
Athlete Suzanne Wilson
celebrates on the 2nd step of the podium at the Senior Games Road Race, Women 50-54

athlete-kw-slee-hurricane-hillclimb-2013
Athlete Sophy Lee
wins the Crossfire Hurricane Hill Climb Challenge, Women Cat 3

athlete-th-brown-eytchesont-triangle-2013
Athletes Jared Eytcheson
go 1-2 at the Triangle Triathlon Harris Lake, Junior Men

athlete-th-zworsham-natmtb-champs-2013
Athlete Zdenka Worsham
on the 3rd step of the podium at the US Cross Country National Championships, Women Cat 1, 30-34

athlete-kw-nmitchell-island-games-rr-2013
Athlete Nicole Mitchell
gets a hug of congratulations after winning the Island Games Road Race

athlete-ed-subarucup-2013
Coach Erin Disterheft
atop the podium at the WORS Subaru Cup Legacy Cross Country MTB, Women Cat 1, 30-39

athlete-al-scdoris-linton-postnats-2013
Head Coach & Athlete Rachel Scdoris
pose with Rachel's medal from the 2013 Paracycling Nationals

athlete-th-shelmurtagh-uscup-2013
Athlete Susan Helm-Murtagh
celebrates at the top step of the podium at the Woolwine US Cup MTB XC, Sport Category

athlete-al-ltyrrell-bakercity-2013
Athlete Leia Tyrrell
enjoys the moment on the podium after winning the Baker City Classic Overall, Women Cat 1/2

athlete-al-kmcdermott-pickettscharge-2013
Athlete Kyla McDermott
shows off her medal from her win at the Pickett's Charge MTB XC, Women Cat 2, 19-39

athlete-th-jventevogel-dirtball-2013
Athlete John Ventevogel
on the top step of the podium at the Dirtball's Pedal 2 the People MTB XC, Men Cat 3, 40+

athlete-ao-aelder-pinnacle-mtb-2013
Athlete Aida Elder
on the top step of the podium at the Pinnacle MTB XC, Women Veteran

athlete-mn-nrogers-mntt-2013
Athlete Nichole Rogers
on her way to winning Montana State Time Trial Championship, Women

athlete-ss-dthornton-hamburgcrit-2013
Athlete David Thornton
takes 2nd at the Hamburg Criterium, Men 50+

athlete-al-lwanker-maryspeak-2013
Athlete Laura Wanker
takes 2nd at the Mary's Peak Hill Climb, Women 50+

athlete-ss-carsavala-dashcash-2013
Athlete Chirag Asaravala
takes 2nd at the Dash for Cash Criterium, Men Cat 4/5, 35+

athlete-sb-beardsley-artner-hammer-crit-2013
Associate Coach and client Adam Artner
go 1-2 at the Hammer Velo Criterium, Men Cat 1/2

athlete-kw-jwilcoxson-USPRORRNCWomen-2013
Athlete Jade Wilcoxson
on the top step of the podium at the US Professional National Championship Road Race

athlete-mh-pulhemeyer-alcatraz-3013
Athlete Ulhemeyer
wins her age group and takes 7th overall at the Orca Alcatraz Challenge Triathlon

athlete-al-kmcdermott-stampede-2013
Athlete Kyla McDermott
takes 2nd at the Sisters Stampede MTB XC, Women Cat 2, 19-39

athlete-sb-tfox-stampede-2013
Athlete Tyler Fox
on the 2nd step of the podium at the Sisters Stampede MTB XC, Men Cat 1, 19-39

athlete-kw-nmitchell-sinclair-packwood-2013
Athlete Nicole Mitchell
sprints in a tight finish for 2nd at the Sinclair Packwood Memorial Race, Women

athlete-kw-scutler-enumclaw-2013
Athletes Leia Tyrrell
go 1-2 in the Overall GC at the Mutual of Enumclaw Stage Race, Women Cat 1/2

athlete-th-zworsham-nc-champ-2013
Athlete Zdenka Worsham
displays her State Championship MTB medals, Women Cat 1

athlete-th-brown-sytchesont-gyros-2013
Athletes Jared Eytcheson
on the 1st and 3rd steps of the podium at the Gyros Falls Lake RR, Men 10-14

athlete-th-wdavis-gyros-2013
Athlete Wheeler Davis
takes 3rd at the Gyros Falls Lake Road Race, Junior Men 15-18

athlete-ss-carsavala-red-kite-2013
Athlete Chirag Asaravala
atop the podium at the Red Kite Criterium, Men Cat 5, 35+

athlete-pph-trice-panoche-2013
Athlete Tom Rice
takes 3rd at the Pinoche Road Race, Men 45+ Cat 1/2/3

athlete-ed-tailwind-pontiac-lake-2013
Coach Erin Disterheft
on the top step of the podium at the Tailwind Racing Pontiac Lake Classic MTB XC, Women Elite

athlete-kw-pdowd-TJROW-2013
Athlete Patricia Dowd
with the other Tim Johnson's Ride on Washington "long haul" finishers in DC

athlete-kw-slee-wente-crit-2013
Athlete Sophy Lee
smiles big with her first ever podium appearance, 3rd at the Wente Criterium, Women Cat 3

athlete-pph-nleeds-wente-crit-2013
Athlete Nathaniel Leeds
takes 3rd at the Wente Criterium for his first podium appearance, Men Cat 4

athlete-kw-sbelcher-MTB-2013
Athlete Scott Belcher
takes 2nd at the OMBC Race Series #2, Men Cat 2, 50+

athlete-al-scdoris-turnbull-paraopen-2013
Athlete Lisa Turnbull
on the podium in 2nd at the Paracycling Open, Women Tandem

athlete-al-lfanning-cherryblossom-2013
Athlete Linda Fanning
takes 3rd in the Cherry Blossom Festival Duathlon, Women 50-59

athlete-kw-s-t-butler-gorge-roubaix-2013
Athletes Sue Butler & Tim Butler
pose in their winners jerseys from the Gorge Roubaix

athlete-th-zworsham-bouldergeist-2013
Athlete Zdenka Worsham
wins the Bouldergeist MTB XC, Women Cat 1 and overall

athlete-th-hmiller-bouldergeist-mtbxc-2013
Athlete Hayden Miller
wins the Bouldergeist MTB XC, Men Cat 2, 19-29

athlete-th-zworsham-anglers-ridge-2013-03
Athlete Zdenka Worsham
wins the Shootout on Angler's Ridge, Women Cat 1, 30+

athlete-pph-trice-cccx-3013-3
Athlete Tom Rice
wins the CCCX Criterium, Men Cat 3, 45+

athlete-th-zworsham-killer3xc-2013
Athlete Zdenka Worsham
wins the Killer3 XC race, Women Cat 1, 30+

athlete-th-mbaxbaum-wolfpack-2013
Athlete Marc Buxbaum
digs for a 3rd place finish at the Wolfpack Classic Road Race, Men Cat 4/5

athlete-kw-egrant-lfox-asu-sun-devil-2013
Athletes and Lindsay Fox
take 1st and 3rd at the ASU Sun Devil Criterium, Women Cat 1/2

athlete-kw-sbutler-worlds-cx-2013
Athlete Sue Butler
wins the Cyclocross World Championship, Women 40-44

athlete-kw-thunter-series-win-1-20-2013
Associate Coach Todd Hunter
atop the podium after winning the North Carolina Cyclocross Series, Men 35+

athlete-kw-jwilcoxson-USCXNCWomenElite-2013
Athlete Jade Wilcoxson
on the second step of the podium at the US National Cyclcross Championships, Elite Women

athlete-kw-tbutler-USCXNC45-49-2013
Athlete Tim Butler
on the 3rd step of the podium for the US National Cyclocross Championship, Men 45-49

athlete-kw-sbutler-USCXNC40-44-2013
Athlete Sue Butler
on the top step of the podium after winning the US National Cyclocross Championship, Women 40-44

Associate Coach Rhonda Morin takes 2nd at Santa Cross and 2nd overall in the Grand Prix Erik Tonkin Series, Women A

Head Coach Scott Saifer takes 2nd at the AG Zombie Runners Quarry Lakes Half Marathon, Men 50-54, setting a new PR by 90 sec

Athlete Jessica Cutler takes 4th at the North Carolina Grand Prix Hendersonville Day 2, Elite Women UCI

Coach Elaine Bothe takes 2nd at Psycho Cross #5, Women A

Athlete Jessica Cutler wins the North Carolina Grand Prix Hendersonville Day 1, Elite Women UCI

Athlete Beth Ann Orton takes 2nd at the North Carolina Grand Prix Hendersonville Day 2, Elite Women UCI

Athlete Beth Ann Orton takes 4th at the North Carolina Grand Prix Hendersonville Day 1, Elite Women UCI

Athlete Christy Quirk takes 3rd at the Salisbury CX, Women Cat 4

Development Team Member Wheeler Davis takes 2nd at Salisbury CX, Men Cat 4/5

Coach Cathy Goodheart takes 2nd at the RLW CX Race, Women Cat 4

Associate Coach Martin Baker takes 3rd at the Deschutes Brewery Cup, Men 45+

Athlete Santiago Bolon wins the North Face Endurance Challenge Championship Marathon, Men 45-49

Coach Cathy Goodheart takes 2nd at the Colorado Turkey Cross, Women Cat 4

Associate Coach Rhonda Morin takes 3rd at Winter Cross, Women A

Athlete Santiago Bolon wins his age group and sets a new PR at the Turkey Trot Half Marathon, Men 45-49

Athlete Hannah Neubeck wins the Washington State Bike Association Championship, Women Cat 3

Associate Coach Jenni Gaertner wins the Deschutes River CX, Women Cat 1/2

Athlete Jessica Cutler wins the Seattle Cyclocross Sprinkler Park, Women Cat 1/2

Athlete Jessica Cutler wins the Seattle Cyclocross Sprinkler Park, Women Singlespeed

Athlete Kyle Bush takes 4th at the Southern Pines CX, Master Men, Cat 4/5

Athlete Christy Quirk takes 2nd at the Southern Pines CX, Women Cat 4

Athlete Jared Etycheson takes 2nd at the Southern Pines CX, Junior Men 15-18

Athlete Christy Quirk takes 2nd at the North Carolina State Cyclocross Championship, Women Cat 4

Development Team Member Hayden Miller wins the the North Carolina State Cyclocross Championship, Junior Men 17-18

Development Team Member Wheeler Davis takes 2nd at the North Carolina State Cyclocross Championship, Junior Men 15-16

Development Team Member Jared Etycheson takes 3rd at the North Carolina State Cyclocross Championship, Junior Men 15-16

Athlete Susan Helm-Murtagh wins the North Carolina State Cyclocross Championship, Women 35+, Cat 2/3

Associate Coach Jenni Gaertner takes 3rd at the Tulsa Ruts n Guts CX Omnium, Women Pro/1/2

Athlete Hannah Neubeck takes 3rd in the final MFG CX #5 Woodland Park, Women Cat 3

Athlete Hannah Neubeck wins the Seattle MFG Series Overall, Women Cat 3

Athlete Christy Quirk takes 3rd at Durhan Nascross, Women Cat 4

Associate Coach Todd Hunter wins Durham Nascross, Men 45+, Cat 1/2/3

Athlete Susan Helm-Murtagh wins Durham Nascross, Women 35+, Cat 2/3

Development Team Member Wheeler Davis takes 3rd at the Durham Nascross, Men Cat 4/5

Development Team Member Hayden Miller takes 3rd at Durhan Nascross, Men Cat 3

Associate Coach Jenni Gaertner wins the Tulsa Ruts n Guts Showdown at Sundown CX, Women Pro/1/2

Athlete Santiago Bolon takes 2nd at the Chabot Half Marathon, Men 45-49

Associate Coach Jenni Gaertner takes 3rd at the Tulsa Ruts n Guts Friday Night Lights CX, Women Pro/1/2

Athlete Jessica Cutler wins the Single Speed and takes 2nd at the Seattle Cyclocross #3, Silver Lake, Women Cat 1/2

Athlete Susan Helm-Murtagh takes 2nd at Boone Cyclocross, Women 35+

Associate Coach Todd Hunter takes 2nd at Boone Cyclocross, Men 45+, Cat 123

Athlete Josie Miller takes 3rd at Durham Nascross, Women Pro/1/2/3

Athlete Jessica Cutler wins both the Women's As and Women's Single Speed at the Starbucks GP of Cyclocross

Associate Coach Jenni Gaertner takes 2nd at the Starbucks GP, Women Cat 1/2 and Women Singlespeed

Athlete Mark Widlund takes 4th at the Cross Crusade #5, Deschutes Brewery, Men B, 35+

Athlete Beth Ann Orton takes 2nd at the Cross Crusade #4 Bend Halloween, Women A

Athlete Santiago Bolon takes 3rd at the Spartan Race Sacramento, Men 45-49

Associate Coach Rhonda Morin wins the Grand Prix Erik Tonkin, David Douglas #2, Women A

Athlete Tim Butler takes 3rd in an Evolution team sweep of the podium at Cross Crusade #3, Heron Lakes, Men A 35+

Athlete Beth Ann Orton wins Cross Crusade #3, Heron Lakes, Women A

Athlete Jessica Cutler wins the MFG #4 Magnuson Park, Women Cat 1/2

Athlete Jessica Cutler wins the MFG #4, Magnuson Park, Singlespeed Women

Athlete Mark Widlund takes 5th at the Cross Crusade #3, Heron Lakes, Men B, 35+

Athlete Karen Kenlan takes 3rd at the Cross Crusade #3, Heron Lakes, Women 45+

Associate Coach Rhonda Morin takes 3rd at Zandercross CX, Women A

Athlete Jessica Cutler wins Crosstoberfest, St Edwards Park, Women Cat 1/2

Athlete Leia Tyrrell wins the Beaver Feaver Sprint Triathlon, 1st woman and 3rd overall

Athlete Bernadette Gilpin completes her first sprint distance triathlon

Athlete Josie Miller takes 3rd at the Pisgah Brewery CX race, Women Pro/1/2/3

Athlete Cid Guy wins the Pisgah Brewery CX race, Women Cat 4

Athlete Adam Artner wins Cross Crusade #2 Rainier, Single Speed Men

Athlete Dave Rosen takes 2nd at the Cross Crusade #2 Rainier, Men Clydesdale

Athlete Agnes Smith (mom to Head Coach Anne Linton) wins her age group in the Cleveland Rock and Roll Half Marathon, Women 75-79

Athlete Beth Ann Orton takes 2nd at the Cross Crusade #1 Alpenrose, Women Cat A

Athlete Tim Butler takes 4th at the Alpenrose Cross Crusade #1 Alpenrose, Men Cat 4, 35+

Athlete Hannah Neubeck wins MFG CX #3, Women Cat 3

Athlete David Rosen wins the Cross Crusade #1 Alpenrose, Men Clydesdale

Athlete Christy Quirk takes 2nd overall at the CrossCentral North Carolina Series, Women Cat 4

Athlete Susan Helm-Murtagh wins the Durham CX race, Women Open

Associate Coach Todd Hunter takes 2nd at the Durham CX race, Men 35+

Athlete Susan Helm-Murtagh wins the CrossCentral North Carolina Series Overall, Women Open

Athlete Zydenka Worsham takes 2nd in the CrossCentral North Carolina Series Overall, Women Open

Athlete Kyle Bush takes 2nd in the CrossCentral North Carolina CX Series, Men Cat 4/5

Athlete Wheeler Davis takes 3rd in the CrossCentral North Carolina CX Series, Men Cat 4/5

Coach Cathy Goodheart takes 2nd at Frisco Cross, SW4

Associate Coach Rhonda Morin wins the Heiser Farm Cyclocross Race, Women A

Athlete Christy Quirk takes 2nd at the Five County Cross race, Women Cat 4

Athlete Kyle Bush takes 3rd at the Five County Cross race, Men Cat 4/5

Athlete Zydenka Worsham wins the Five County Cross race, Women Open

Head Coach Scott Saifer completes all the obstacles and course at the Tough Mudder, Northern California at Northstar

Athlete Kim Pounders wins the Old Gray Barn CX Race CX #1, Women Cat 4

Athlete Josie Miller wins the MSC Cross #2, Women Cat 3/4

Athlete Hanna Neubeck wins the MFG CX #2, Women Cat 3

Associate Coach Rhonda Morin takes 2nd at Ninkrossi CX, Women A

Athlete Wheeler Davis takes 2nd at the BHB Cyclocross race, Men Cat 4/5

Athlete Hayden Miller takes 2nd at the BHB Cyclocross race, Men Cat 3/4

Athlete Zydenka Worsham wins the BHB Cyclocross race, Women Open

Athlete Susan Helm-Murtagh takes 2nd at the BHB Cyclocross race, Women Open

Athlete Hannah Neubeck wins Seattle CX#1, Women Cat 4

Athlete Cid Guy takes 2nd at the Team Magic CX race, Women Cat 4

Athlete Tim Butler takes 3rd at Zandercross CX, Men A, 35+

Athlete Allison Medellin takes 2nd at the Blind Date at the Dairy #1, Women A

Athlete Tim Butler takes 2nd at Double Cross #2, Men A, 35+

Athlete Lindsay Fox takes 2nd at the Arizona State Time Trial Championship, Women Cat 2

Coach Sue Butler takes 4th at Starcrossed CX, Women Elite

Athlete Tim Butler wins Double Cross #1, Men A, 35+

Athlete Jessica Cutler takes 5th at Starcrossed CX, Women Elite

Athlete Hannah Neubeck takes 3rd at Starcrossed CX, Women Cat 4

Athlete Allison Medellin takes 4th at Starcrossed CX, Women 30+

Athlete Omar Espinosa takes 4th at the University Oaks Criterium, Men Cat 5

Athlete Hendra Wilbowo takes 5th at the University Oaks Criterium, Men Cat 5

Athlete Marc Buxbaum wins the Charlotte Motor Speedway TT in the Men Cat 3 and takes 5th overall

Athlete Nancy Mills wins her age group and takes 4th overall at the Presque Ilse Time Trial, Women 60-65

Athlete Jessica Cutler wins the single speed race and takes 2nd in the Elite Women at MFG Kick-off Cross

Associate Coach Jenni Gaertner takes 2nd in the single speed and 3rd in the Women Cat 1/2 at the MFG Kick-off Cross

Athlete Mac Carey wins the California State Championship at Fremont Peak Hill Climb, Men 55+

Coach Sue Butler wins the GPET #2 Het Meer, Women A

Athlete Allison Medellin wins the GPET #2 Het Meer, Women B and upgrades to A

Athlete Stephen Maurice of the NWCC takes 3rd at the Chappell Hill Road Race, Men Cat 5

Head Coach Scott Saifer takes 2nd in the Walnut Creek Run for Education 10K, Men 45-49

Athlete Jessica Cutler wins the Labor Day Cyclocross, Women Cat 1/2/3

Athlete Jade Wilcoxson takes 4th in the prologue at the Feminin International de l'Ardeche, Women Elite

Athlete Melanie Wong takes 2nd at the San Francisco Giro, Women Cat 3/4

Athlete Rachel Scdoris and her pilot take 9th at the World Championship Paracycling Road Race, Women B

Athlete Tim Butler wins the GPET #1 David Douglss CX, Men 35+ A

Coach Sue Butler

Athlete Beth Ann Orton takes 2nd at the GPET #1 David Douglas CX, Women A

Athlete Allison Medellin wins the GPET #1 David Douglass CX, Women B

Athlete Jessica Cutler wins the Points Race at Marymoor Velodrome, Wednesday Night Racing, Masters A

Athlete Beth Ann Orton takes 3rd overall at the Eugene Celebration Stage Race, Women Cat 1/2/3

Athlete Allison Medellin takes 2nd in both the Time Trial and Criterium at the Eugene Celebration Stage Race, Women Cat 4

Athlete Allison Medellin takes 4th overall at the Eugene Celebration Stage Race, Women Cat 4

Athlete Nancy Mills and teammate win the JCB Bellefaire Triathlon, with Nancy riding the fastest bike split of the day, men & women

Athlete Allison Medellin wins the OBRA Women's Prestige Series, Women Cat 4

Athlete David Thornton takes 2nd at the Singletrack Stampede, Men Sport 50-59

Athlete Hayden Miller wins the Dark Mountain MTB XC, Men Cat 2, 19-29

Athlete Ryan Dupree takes 3rd at the Otterville Road Race, Men Cat 3/4

Athlete Beth Ann Orton takes 2nd in the Road Race at the Eugene Celebration Stage Race, Women Cat 1/2/3

Athlete Bruce Malmer takes 2nd at the 24 Hours of Great Glen, Men 50+ Solo

Athlete Mac Carey takes 2nd at the Tempus Fugit Individual Time Trial, Men Cat 1/2/3 55+

Athlete Beth Ann Orton takes 2nd in the Prologue at the Eugene Celebration Stage Race, Women Cat 1/2/3

Athlete Linda Fanning wins the West Linn Olympic Triathlon, Women 50+

Athlete Scott Belcher wins the England-Idlewood Kentucky State MTB Series Race, Men Cat 1, 50+

Athlete Kyla McDermott wins the Oregon Cross Country MTB Series, Women Cat 2, 19-39

Athlete Nancy Mills wins her age group and takes 3rd overall at the Colavita 24.4 mi TT, Women 60-64

Athlete Jessica Cutler takes 3rd in the Miss n Out at the Marymoor Velodrome Friday Night Racing, Men/Open Cat 3

Athlete Steve Farlow wins the BHB Crit after a perfect leadout from Gyros teammate Todd Jones, Men Cat 4/5

Athlete Beth Ann Orton wins the PIR Series #13, Women Cat 1/2/3

Athlete Carl Hoefer takes 3rd at the OUCH Oregon Uphill Championship, Men Cat 1/2 and overall

Athletes Jessica Cutler and Jade Wilcoxson and teammates set a new National Record 4km Team Pursuit time

Athlete Sam Costello completes the Leadville Trail 100 MTB over 1 hr faster than last year

Athlete Hayden Miller takes 2nd in the Sizzler XC MTB race, Men Cat 2, 19-29

Athlete Aida Elder takes 3rd in the Massachusetts State Championship Mountain Bike Cross Country, Women Cat 1, 35+

Athlete Christy Quirk wins the Orange Star Criterium, Women Cat 4

Associate Coach Steven Beardsley wins the Cirque du Cycling Criterium, Men Cat 1/2

Athlete Marcy Anderson completes her Transcontinental Tour of the US in one month and with no flats!

Athlete Laura Wanker takes 2nd in the OBRA State Time Trial, Women 50-54

Athlete Marj Melchreit takes 2nd at the Cleveland Triathlon Olympic Distance, Women 40-49

Athlete Christy Quark takes 4th at the City Park Criterium, Women Cat 4

Athlete Dave Thornton takes 3rd at the Pennsylvania State Time Trial Championship, Men 50-54

Athlete Allison Medellin takes 2nd in the OBRA State Criterium, Women Cat 4

Athlete Hayden Miller takes 5th at the Fontana Dam Super D, Men Pro/Expert

Athletes Troy Marcum takes 4th at the Alabama State Time Trial Championship, Men 35+, Cat 3/4

Athlete Michael Moriarty takes 3rd at the Alabama State Time Trial Championship, Men 35+ Cat 1/2/3

Athlete Lenny Moon wins the Alabama State Time Trial Championship, Men 35+, Cat 1/2/3

Athlete Jessica Kaplan takes 5th at the OBRA State Criterium Championship, Women Cat 1/2

Athlete Carl Hoefer takes 4th at the OBRA State Criterium Championship, Men 30-39

Athlete Todd Hancock wins the BHB Crit Series, Men A

Athlete Robert Bickerstaffe takes 3rd in the BHB Crit Series, Men C

Athlete Suzanne Wilson takes 2nd at the National Senior Games 20K & 40K Road Races, Women 55-60

Athlete Nancy Mills wins the 2013 Senior Games 20K Road Race, Women 60-64

Athlete Suzanne Wilson takes 3rd at the National Senior Games in the 10K Time Trial, Women 55-60

Athlete Suzanne Wilson takes 4th in the National Senior Games 5K Time Trial, Women 55-60

Athlete Christy Quirk wins the High Point Classic Criterium, Women Cat 4

Athlete Al Hametner takes 3rd at the Washington State Senior Games 44K Road Race, Men 70-74

Athlete Nancy Mills wins the 2013 Senior Game 5K Time Trial, Women 60-64

Athlete Nancy Mills takes 2nd at the 2013 Senior Games 10K Time Trial, Women 60-64

Coach Elaine Bothe takes 2nd at the Portland Short Track MTB #7, Women Elite/Cat 1

Athlete Jade Wilcoxson takes 2nd in the final stage of the Cascade Classic, Women Cat 1/2 NRC

Athlete Adam Artner wins the final stage of the Cascade Classic Stage Race, Men Cat 2

Athlete Jessica Cutler takes 10th overall at the Cascade Classic Stage Race, Women Cat 1/2 NRC

Athlete Justin Wilson takes 3rd in the Rocket City Criterium, Cat 5

Athlete Bill Gannaway wins the Wet Dog Triathlon in the Masters Class and takes 5th overall of 600 participants

Athlete Laura Wanker takes 2nd in the Revenge of the Disc Wheel Time Trial, Women 50+

Athlete Michael Hanna finishes the Lake Stevens 70.3 IM over 1 hr faster than his previous 70.3 IM

Athlete Justin Wilson takes 2nd in the SCRD Rocket City Time Trial, Cat 5

Athlete Nany Mills wins the 2013 Senior Games 40K Road Race, Women 60-64

Athlete Zdenka Worsham takes 3rd at the US Cross Country MTB National Championships, Women Cat 1, 30-34

Athlete Jessica Cutler takes 7th at the Cascade Classic Stage 2 Time Trial, Women Cat 1/2 NRC

Athete Jade Wilcoxson takes 5th at the Cascade Classic Stage 2 Time Trial, Women Cat 1/2 NRC

Athlete Hayden Miller takes 5th at the US Cross Country MTB National Championships, Junior Men Cat 2, 17-18

Athlete Susan Helm-Murtagh takes 2nd at the US Cross Country MTB National Championships, Women Cat 2, 40-49

Athlete Beth Ann Orton wins the Montinore Road Race, Women Cat 1/2/3

Associate Coach Steven Beardsley takes 2nd in the Flying Lap and 2nd in the Madison with his teammate at the Alpenrose Velodrome Chal

Athlete Linda Fanning completes the Death Ride with all five passes

Athlete Dale Allen takes 3rd at the Redmond Criterium, Men Master Cat 4/5

Associate Coach Steven Beardsley wins the Keirin at the Alpenrose Velodrome Challenge, Men

Athlete Leia Tyrrell wins the Revenge of the Disc Wheel Time Trial, Women Cat 1/2

Athlete Christy Quirk takes 3rd at the North Carolina State Championship, Women 30-34

Athlete Susan Shaw takes 2nd at the Tailwind Racing Brighton Rec MTB XC, Women Cat 2

Coach Erin Disterheft wins the WORS Subaru Cup Legacy Cross Country MTB, Women Cat 1

Athlete Marcy Anderson reaches Montana after leaving Seattle last week along her transcontinental tour of the US

Associate Coach Steven Beardsley takes 2nd in the Miss n Out at the Alpenrose Velodrome Challenge, Men

Associate Coach Steven Beardsley takes 3rd in the Sprints at the Alpenrose Velodrome Challenge, Men

Athlete Beth Ann Orton wins the Portland Short Track Series #5, Women Elite/Cat 1

Athlete Rachel Scdoris and tandem pilot teammate win the US National Paralympic Road Race, Women BV1

Athlete Dale Allen takes 2nd at the High Desert Omnium Criterium, Men 60+

Athlete Marcy Anderson departs on her US continental bike journey from Seattle on July 7

Athlete Susan Helm-Murtagh wins the Woolwine US Cup, MTB XC Race, Women Cat 2

Athlete Zdenka Worsham takes 2nd at the Woolwine US Cup MTB XC Race, Women Pro/Cat 1

Athlete Hayden Miller takes 3rd at the Woolwine US Cup MTB XC, Men Junior Cat 2

Athlete Kyle Bush takes 3rd overall in the ACE Speedway Serires, Men Cat 4/5

Athlete Kyla McDermott wins the Test of Endurance MTB XC, Women Cat 2, 19-39, and takes 3rd Overall

Athlete Tyler Fox wins the Test of Endurance MTB 50-miler, Cat 1, 19029, and 3rd overall

Athlete Jaime Menagh takes 3rd at the Test of Endurance MTB, Women Cat 2, 19-39

Athlete Karissa Whitsell and her pilot win the Tandem Nationals TT BVI division and take 2nd in the Road Race

Athlete Christy Quirk takes 3rd in the Pisgah Criterium, Women Cat 2

Athlete Laura Wanker wins the Revenge of the Disc Wheel Time Trial, Women 50+

Athlete Jessica Cutler wins the Scratch Race and takes 3rd in the Win-n-Out at Marymoore Friday Night Track Racing, Women

Athlete Marc Buxbaum takes 2nd at the Pisgah Time Trial, Men Cat 4, and earns his Cat 3 upgrade

Athlete Sabine Hoffman takes 3rd at the Davis 4th of July Criterium, Women Cat 3

Athlete Tim Butler wins the Overall Mt Tabor Series, Master Men

Athlete Tim Butler takes 3rd at the final Mt Tabor Series Race, Master Men

Coach Sue Butler wins the final Mt Tabor Series Race, Women Cat 1/2/3

Athlete Beth Ann Orton takes 3rd at the final Mt Tabor Series Race, Women Cat 1/2/3

Athlete Rachel Scdoris & pilot take 3rd in the Oregon Gran Fondo tandem division

Athlete Aida Elder wins the VT Ski & Snowboard Museum Epic MTB, Women Expert Veteran

Athlete Susan Shaw wins the Tailwind Racing Bloomer Park Daze XC, Women Expert

Athlete Leia Tyrrell wins the Baker City Classic Stage Race, Women Cat 1/2

Athlete Tyler Fox wins the Pickett's Charge MTB XC, Men Cat 1

Athlete Nicole Mitchell wins the Bermudian National Championship Time Trial, Women Elite

Athlete Kyla McDermott wins the Pickett's Charge MTB XC, Women Cat 2, 19-39

Athlete Linda Fanning takes 3rd at the Clackamas Cover Olympic Triathlon, Women 50-59

Athlete Mike Grygus takes 3rd at the Corning Circuit Race, Men Cat 1/2/3

Athlete Beth Ann Orton takes 3rd at the Mt Hood Cycling Classic Stage 1 Road Race, Women Cat 3/4

Athlete Beth Ann Orton takes 3rd at the Mt Tabor Series #4, Women Cat 1/2/3

Athlete Eric Brockway wins the TNT Criterium, Men Cat 4/5

Athlete Leia Tyrrell wins the OBRA State Championship Road Race, Women Cat 1/2

Athlete Jade Wilcoxson takes 2nd overall at the Nature Valley Grand Prix Stage Race, Women Elite

Athlete Leia Tyrrell wins the Mary's Peak Hill Climb, Women Cat 1/2

Athlete Scott Belcher takes 4th at the Ohio State Championship Mountain Bike XC, Men 50+

Athlete Tim Butler takes 3rd at the OBRA State Championship Mountain Bike XC, Men 40-49

Athlete Tyler Fox takes 2nd in the OBRA XC Championships, Men Cat 1, 19-29

Athlete Eric Brockway takes 3rd at the Lake Sonoma MTB XC, Men Open Expert

Athlete Jade Wilcoxson wins the Uptown Minneapolis Criterium at the Nature Valley Grand Prix, Women Cat 1/2

Athlete Jade Wilcoxson wins the Cannon Falls Road Race at the Nature Valley Grand Prix, Women Cat 1/2

Athlete Jade Wilcoxson takes 2nd at Stage 2 of the Nature Valley Grand Prix and takes over the leaders jersey, Women

Athlete Tim Butler wins the Mt Tabor Series Race #3, Men 35+

Coach Sue Butler takes 2nd at the Blitz to the Barrel MTB, Women

Athlete Carl Hoefer and team take 3rd at the OBRA State Championship Team Time Trial, Senior Men

Head Coach Anne Linton finishes the Central Oregon 500, with 502 miles in 5 days

Athlete Suzanne Wilson wins the TT at the NOW Nebraska Omnium

Coach Steve Long and team win the 200-239 category at the OBRA State TTT Championship

Athlete Zdenka Worsham wins the Hobby Park MTB XC, Women Cat 1, 30+

Athlete Susan Helm-Murtagh takes 3rd at the Hobby Park MTB XC, Women Cat 2

Athlete Hayden Miller wins the Massanutten Hoo-Ha Super D with the 2nds fastest time of the day overall, Men Junior

Athlete Hayden Miller wins the Massanutten MTB XC, Men Cat 2, Under 18

Athlete Beth Ann Orton takes 2nd at the PIR Short Track MTB, Women Elite

Coach Sue Butler wins the PIR Short Track MTB, Women Elite

Athlete Lindsay Fox takes 2nd at the Thunders Road TT, Women Cat 1/2/3

Coach Elaine Bothe takes 3rd at the Return of the Jedi MTB XC, Women Cat 1, 40+ and overall

Athlete Mike Grygus wins the Ridgefield Triathlon by overall by over 2 min

Athlete Jaime Menagh takes 3rd in the MTB XC at the Return of the Jedi, and wins the Women Cat 2 overall

Athlete Susan Helm-Murtagh wins the Uwharrie MTB Cross Country, Women Cat 2

Athlete Sabine Hoffman takes 3rd place and two primes at the Dash for Cash Criterium, Women Cat 4

Athlete Jeff Frost wins the Barn Burner 104 MTB XC, Men 50+

Athlete Kyla McDermott takes 2nd in the Return of the Jedi MTB XC, Women Cat 2, 19-39

Athlete Michael Moriarty takes 2nd in his age group at the Dirty Kanza MTB XC, Men 50+

Coach Elaine Bothe takes 3rd at the Return of the Jedi MTB STXC, TT and Jedi Master Competition, Women Cat 1

Athlete Jaime Menagh wins the STXC and TT at the Return of the Jedi, Women Cat 2, 19-39

Athlete Zdenka Worsham wins the Uwharrie MTB Cross Country, Women Cat 1, 30+

Athlete Jade Wilcoxson wins the US Pro Road Race National Championship, Women

Athlete Carl Hoefer wins the Crank Bros. PIR Time Trial, Men 30+

Athlete Joe Holcomb takes 3rd at the Crank Bros. PIR Time Trial, Men 40+

Athlete Leia Tyrrell wins the Crank Bros. PIR Time Trial, Women Cat 1/2

Athlete Sabine Hoffman takes 2nd at the Memorial Day Criterium, Women Cat 4

Athlete Bruce Malmer upgrades to Cat 1 on the MTB

Athlete Tim Butler takes 2nd at the Sisters Stampede MTB XC, Men Cat 1, 40-49

Coach Sue Butler wins the Sisters Stampede MTB XC, Women Pro

Athlete Beth Ann Orton takes 2nd at the Sisters Stampede MTB XC, Elite Women

Athlete Aida Elder wins the Coyote Hill Classic MTB XC, Women Cat 1, 30-39

Athlete Beth Ann Orton wins the Bend Don't Break Road Race, Women Cat 4

Athlete Jade Wilcoxson takes 5th at the US Pro Time Trial Championships, Women

Athlete Jessica Cutler takes 9th at the US Pro Time Trial National Championship, Women

Athlete Michael Hanna takes 3rd at the 33 Triathlon Mt Hood Series, Men 50-54

Athlete Kyle Bush takes 3rd at the Ace Speedway Series, Men Cat 4/5

Athlete Beth Ann Orton wins the PIR Monday Night #6, Women Cat 4

Athlete Jessica Cutler wins the Overall GC at the Mutual of Enumclaw Stage Race, Women Cat 1/2

Athlete Leia Tyrrell wins the Stage 2 Criterium at the Mutual of Enumclaw Stage Race, Women Cat 1/2

Athlete Leia Tyrrell wins the Stage 3 Road Race at the Mutual of Enumclaw Stage Race, Women Cat 1/2

Athlete Leia Tyrrell takes 2nd in the Overall GC at the Mutual of Enumclaw Stage Race, Women Cat 1/2

Associate Coach Steven Beardsley wins the Banana Belt Road Race #3 and the overall Series, Men Cat 1/2

Athlete Jon Nelson wins the Banana Belt Road Race #3, Men Cat 4/5, 35+

Athlete Zdenka Worsham wins the North Carolina and South Carolina State Championship MTB XC, Women Cat 1

Coach Elaine Bothe takes 3rd at the Spring Thaw Downhill MTB, Women Cat 1, Open

Coach Elaine Bothe takes 3rd overall in the Spring Thaw MTB Queen of the Mountain competition

Athlete Cliff Jew upgrades to Cat 4 on the road

Athlete Jessica Cutler wins the Stage 1 Time Trial at the Mutual of Enumclaw Stage Race, Women Cat 1/2

Athlete Leia Tyrrell takes 2nd at the Stage 1 Time Trial at the Mutual of Enumclaw Stage Race, Women Cat 1/2

Athlete Zdenka Worsham wins the Riverfront Classic MTB XC, Women Cat 1

Athlete Ryan Brown wins the Gyros Falls Lake Road Race, Junior Men 10-14

Athlete Jared Eytcheson takes 3rd at the Gyros Falls Lake Road Race, Junior Men 10-14

Athlete Wheeler Davis takes 3rd at the Gyros Falls Lake Road Race, Junior Men 15-18

Coach Elaine Bothe takes 2nd at the Spring Thaw MTB XC, Women Cat 1, 40+

Athlete Cliff Jew takes 2nd in the Keirin at the Get Ready for Summer Track Race, Group C

Athlete Cliff Jew takes 3rd in the Team Sprint at the Get Ready for Summer Track Race, Group C

Athlete Cliff Jew takes 2nd overall at the Get Ready for Summer Track Race, Group C

Athlete Cliff Jew takes 2nd in the Points Race at the Get Ready for Summer Track Race, Group B/C

Athlete Sabine Hoffman takes 2nd in the Keirin at the Get Ready for Summer Track Race, Women

Athlete Sabine Hoffman takes 3rd in the Miss 'n Out at the Get Ready for Summer Track Race, Women

Athlete Sabine Hoffman wins two primes in the Scratch Race at the Get Ready for Summer Track Race, Women

Athlete Matt Slater wins the Banana Belt Series #2, Men Cat 1/2/3 35+

Athlete Joe Holcomb takes 2nd at the Banana Belt Series #2, Men Cat 1/2/3 35+

Athlete Nicole Mitchell wins the TT#2, Harrington Sound, Women

Athlete Leia Tyrrell wins the Banana Belt Series #2, Women Cat 1/2

Athlete Aida Elder takes 3rd at the Wrath of the Boneyard MTB XC, Women Cat 1, and qualifies for Nationals

Athlete Lindsay Fox wins the South Mountain Hill Climb, Women Cat 1/2/3 and sets the fastest women's time of the day

Athlete Tim Butler takes 3rd at the Cascade Chainbreaker, Men Cat 1, 40-49

Athlete Sue Butler takes 3rd at the Cascade Chainbreaker, Elite Women

Athlete Lonny Knabe takes 4th at the Ravensdale Road Race, Men Cat Pro/1/2

Coach Elaine Bothe takes 3rd at the Cascade Chainbreaker, Women Cat 1, 40-49

Athlete Chris Asaravala wins the Red Kite Criterium #3, Men Cat 5, 35+

Athlete Chris Asaravala takes 3rd at the Red Kite Criterium #3, Men Cat 5

Athlete Mike Grygus upgrades to Cat 2 on the road

Athlete Emma Grant takes 2nd at the Time Trial stage at the Bedford 3-Day Stage Race, Women

Athlete Joe Holcomb takes 3rd at the Monday PIR Series #4, Men Master 30+

Athlete Sabine Hoffman takes 3rd at the Golden State Race Series Circuit Race, Women Cat 4

Athlete Sabine Hoffman wins the Golden State Race Series, Women Cat 4

Athlete Sue Butler takes 2nd at the Coast Hills Classic MTB XC, Elite Women

Athlete Beth Ann Orton takes 3rd at the Coast Hills Classic MTB XC, Elite Women

Athlete Tim Butler wins the Coast Hills Classic MTB XC, Men Cat 1 (and 3rd overall)

Athlete Stephen Maurice wins the Houston Grand Criterium Men Cat 5

Athlete Mike Grygus takes 5th in the Hollenbecks Spring Classic Road Race, Men Cat 1/2/3

Athlete Emma Grant and her teammates take 2nd in the TTT at the Bedford 3-Day Stage Race, Women

Athlete Sabine Hoffman takes 3rd at the Golden State Race Series Criterium, Women Cat 4

Athlete Stephen Maurice wins the Coldspring Road Race, Men Cat 5

Athlete Omar Espinosa takes 3rd at the Coldspring Road Race, Men Cat 5

Athlete Lance Mooney wins the Bear Creek Criterium, Cat 4/5 (at age 14!)

Athlete Kaiser Dusting takes 5th at the Bear Creek Criterium, Cat 4/5

Athlete Tim Butler takes 1st Cat 1 and 6nd Overall at the Bear Springs Trap MTB Cross Country

Athlete Sue Butler takes 2nd at the Bear Springs Trap MTB Cross Country, Women

Athlete Emma Grant takes 2nd at the Cheshire Classic, Women Pro/1/2/3

Athlete Patricia Dowd completes Tim Johnson's Ride on Washington and raises $2000 for PeopleonBikes.org

Athlete Sophy Lee takes 3rd at the Wente Criterium, Women Cat 3

Coach Erin Disterheft wins the Tailwind Racing USAC Pontiac Lake Classic Cross Country, Elite Women

Athlete Ryan Dupree takes 3rd overall at the Joe Martin Stage Race, Men Cat 4

Athlete Suzanne Wilson wins the Chris Lillig Memorial Cup Omnium, Women 35+

Athlete Kyla McDermott takes 3rd in the Bear Springs Trap XC MTB Women Cat 2, 19-39

Coach Elaine Bothe wins the Bear Springs Trap MTB XC, Women Cat 1 40+

Athlete Zdenka Worsham wins the Race to the River MTB Cross Country, Women Cat 1, 30+

Athlete Paul Dental takes 2nd at the Ohio Spring Race Series, Men Cat 3

Athlete Tim Butler takes 1st Cat 1 and 2nd Overall at the Bear Springs Trap MTB Short Track

Athlete Lindsay Fox wins the Arizona State Championship Criterium, Women Cat 2

Athlete Sue Butler wins the Bear Springs Trap MTB Short Track, Women

Coach Elaine Bothe wins the Cat 1 and takes 2nd Overall at the Bear Springs Trap, MTB Short Track, Women

Athlete Ryan Dupree takes 2nd at the Joe Martin Stage 1 Time Trial, Men Cat 4

Athlete Leia Tyrrell takes 2nd at the Eugene Roubaix, Women Cat 1/2

Athlete Kaiser Dusting takes 3rd at the Bear Creek Spring Criterium Series #2, Men Cat 4/5

Athlete Emma Grant takes 5th in the Sea Otter Classic Stage 4, Circuit Race, Women Cat 1/2

Athlete Jade Wilcoxson takes 3rd overall at the Sea Otter Classic Pro Women's Stage Race

Athlete Tim Butler takes 3rd overall at the Walla Walla Stage Race, Men 40+

Athlete Matt Slater takes 6th overall at the Walla Walla Stage Race, Men 50+

Athlete Jade Wilcoxson wins the sprint jersey at the Sea Otter Classic Pro Women's Stage Race

Athlete Chirag Asaravala takes 3rd at the Red Kite Criterium, Men Cat 5, 35+

Athlete Rachael Scdoris & her pilot Lisa Turnbull take 3rd at the Paracycling Open Road Race, Women Tandem

Athlete Paul Dental takes 2nd at the Vandervort's Corner Road Race, Men Cat 3

Athlete Zdenka Worsham wins the Stumpjump MTB XC, Women Cat 1, 30+

Athlete Hayden Miller wins the Stumpjump MTB XC, Men Cat 2, 19-29 and upgrades to Cat 1

Athlete Christy Quirk takes 2nd in the Duke University 9th street Criterium, Women Cat 4

Athlete Leia Tyrrell wins the Walla Walla Stage Race, Stage 1 TT, Women Cat 1/2

Athlete Tim Butler takes 3rd at the Walla Walla Stage Race, Stage 2 Time Trial, Men 40+

Athlete Rachael Scdoris & her pilot Lisa Turnbull take 2nd at the Paracycling Open TT, Women Tandem

Athlete Ryan Dupree wins the Tour de Hills Road Race, Men Cat 3/4

Athlete Troy Markum takes 5th at the Foothills Road Race, Men Cat 5, 35+

Athlete Jade Wilcoxson wins the Sea Otter Classic Stage 2 Road Race & takes the lead in the points & QOM, Women Cat 1/2

Coach Elaine Bothe takes 5th at the Sea Otter Classic MTB Cross Country, Women Cat 1, 40-49

Athlete Jade Wilcoxson wins the Sea Otter Classic Stage 1 Crit & takes all primes, top points & time bonuses! Women Cat 1/2

Athlete Jessica Kaplan takes 3rd at the Rose Garden Circuit Race #3, Women Cat 1/2/3

Athlete Jessica Kaplan takes 3rd at the PIR Series Race #1, Women Cat 1/2/3

Athlete Nicole Mitchell wins the ClearWater TT and sets the women's course record

Athlete Jade Wilcoxson takes 2nd at the Noda Crit, Women Cat 1/2

Athlete Paul Dental takes 2nd at the Ohio Spring Race Series, Men Cat 3

Athlete Robert Bickerstaffe takes 3rd at the ACE Speedway Series, Men Cat 5

Athlete Todd Hancock takes 2nd at the ACE Speedway Series, Men Cat 1/2/3

Athlete Leia Tyrrell wins the Kings Valley Road Race, Women Cat 1/2

Athlete Beth Ann Orton takes 3rd at the Kings Valley Road Race, Women Cat 4

Athlete Jade Wilcoxson takes 4th at the Presbyterian Hospital Invitational Criterium, NCC, Women Cat 1/2

Athlete Robert Bickerstaffe takes 3rd at the Dixie Classic Criterium, Men Cat 5

Athlete Todd Hancock takes 4th at the BHB Criterium Series, Men Cat 1/2/3

Athlete Zdenka Worsham takes 2nd at the 6 hr Warrior Creek XC, Women Solo Open

Athlete Sue Butler takes 3rd at the Mudslinger MTB XC, Women Elite

Athlete Tim Butler takes 2nd at the Mudslinger MTB XC, Men Cat 1, 40-49

Coach Elaine Bothe takes 2nd at the Mudslinger MTB XC and wins the overall Ultimate Mudslinger, Women Cat 1 40+

Athlete Marcy Anderson completes her Desert Training Camp & first 500+ mile week in preparation for her cross country tour

Athlete Ryan Dupree wins the Eucha Tough Road Race, Men Cat 4

Athlete Jeff Frost takes 2nd at the Tolero Criterium, Men Cat 5

Athlete Susan Helm-Murtagh takes 2nd at the Knobscorcher MTB XC, Women Cat 2

Athlete Leia Tyrrell wins the Crank Bros. PIR TT, Women Cat 1/2

Athlete Andrea Fisk takes 2nd at the Crank Bros. PIR TT, Women Cat 3

Athlete Carl Hoefer takes 2nd at the Crank Bros. PIR TT, Men 30-34

Athlete Brian Gorby takes 2nd at the CCCX Cross Country MTB, Men Cat 3, 19-34

Athlete Sue Butler wins the Gorge Roubaix, Women Cat 1/2

Athlete Tim Butler wins the Gorge Roubaix, Men Master 35+

Athlete Ray Anderson takes 3rd at the As the Raven Flies Time Trial, Men 60+

Athlete Carl Hoefer takes 3rd at the As the Raven Flies Time Trial, Senior Men and Overall

Athlete Melanie Wong takes 3rd at the Bariani/Zamora Road Race, Women Cat 4

Coach Ron Castia takes 4th at the Bariani Road Race, Men 35+ Cat 1/2/3

Athlete Adam Artner wins the Southern Oregon Time Trial #2, Men Cat 1/2/3 and combined

Athlete Lindsay Fox takes 6th overall at the Tour de Murrieta (Nature Valley Pro Chase) race, Women Cat 1/2

Athlete Sam Costello takes 3rd at the Gig Harbor Singletrack Cycles West Side MTB Series, Men Cat 2, 30-39

Athlete Jeff Frost takes 7th at the Presidio Criterium, Men Cat 5

Athlete Emma Grant takes 2nd at the Madera Stage Race Crit, Women 1/2

Athlete Tom Rice wins the CCCX Criterium, Men Cat 3, 45+

Athlete Leia Tyrrell takes 2nd at the University of Oregon Road Race and Criterium, Women A

Athlete Melanie Wong takes 2nd at the Central Coast Road Series #2, Women Cat 4

Associate Coach Jenni Gaertner takes 3rd at the Echo to Red XC race, Women Cat 1, 19-39

Athlete Nicole Mitchell is awarded Female Rider of the Year in Bermuda for 2012

Athlete Carl Hoefer wins the Jack Frost Time Trial, Men 30-39

Athlete Ray Anderson takes 2nd at the Jack Frost Time Trial, Men 60+

Athlete Jessica Kaplan takes 2nd at the Jack Frost Time Trial, Eddy Merckx class, Senior Women

Athlete Andrew Osborne sets a PR at the Jack Frost TT and grabs 15th in the Men 50-59

Athlete Melanie Wong takes the field sprint for 2nd place at the Copper Town Circuit Race, Women Cat 4

Athlete Emma Grant takes 3rd at the Valley of the Sun Stage 2 Road Race, Women Pro/1/2

Athlete Troy Marcum takes 3rd in a breakaway in his first ever race, Simple Joes Training Race Series, Men Cat 4/5

Athlete Lindsay Fox takes 3rd at the McDowell Circuit Race, Women Cat 1/2

Athlete Ryan Dupree wins the Cedar Hill Time Trial, his first race of the year, Men Cat 3/4

Athlete Marc Buxbaum takes 3rd in the Wolfpack Classic Road Race while Team Gyros controls the race, Men Cat 4/5

Athlete Tom Luttrell takes 3rd at the Knights Ferry Road Race, Men 45+ Cat 4A

Athlete Lindsay Fox takes 2nd at the University of Arizona Criterium, Women Cat 1/2/3

Athlete Todd Hancock places 10th at the 2013 World Cyclocross Championship, Men 30-34

Athlete Angela Stevens takes 12th at the World Cyclocross Championships, Women 35-39

Athlete Lindsay Fox takes 3rd at the Race Against Time TT, Women Cat 1/2

Athlete Brian Gordy takes 2nd at the CCCX MTB Race #1, Men Cat 3, 19-34

Athlete Anna Barensfeld wins the Avondale Crit #1, Women Cat 1/2/3

Athlete Lindsay Fox takes 2nd at the Avondale Crit #1, Women Cat 1/2/3

Athlete Anna Barensfeld wins the Avondale Crit #1, Women Cat 1/2/3

Athlete Lindsay Fox takes 2nd at the Avondale Crit #1, Women Cat 1/2/3

Athlete Lindsay Fox wins the Not So Underground Crit

Athlete Lindsay Fox wins the Not So Underground Crit

Athlete Jade Wilcoxson is selected to the US World Championship Cyclocross Team for 2013

Athlete Jade Wilcoxson is selected to the US World Championship Cyclocross Team for 2013

Athlete Jade Wilcoxson takes 2nd at the US National Cyclcross Championships, Elite Women

Athlete Melanie Wong wins the Early Bird Criterium, her second crit ever! Women Cat 4

Athlete Jade Wilcoxson takes 2nd at the US National Cyclcross Championships, Elite Women

Athlete Melanie Wong wins the Early Bird Criterium, her second crit ever! Women Cat 4

Associate Coach Jenni Gaertner takes 6th at the US National Cyclocross Championship, Women 35-39

Athlete Angela Stevens finishes 12th at the US National Cyclocross Championship, Women 35-39

Athlete Tim Butler takes the bronze medal at the US National Cyclocross Championship, Men 45-49

Associate Coach Jenni Gaertner takes 6th at the US National Cyclocross Championship, Women 35-39

Athlete Angela Stevens finishes 12th at the US National Cyclocross Championship, Women 35-39

Athlete Tim Butler takes the bronze medal at the US National Cyclocross Championship, Men 45-49

Athlete Sue Butler wins the US National Cyclocross Championship, Women 40-44

Athlete Sue Butler wins the US National Cyclocross Championship, Women 40-44

Athlete Jenni Gaertner takes 6th at the US National Cyclocross Championship, Women Singlespeed

Athlete Jenni Gaertner takes 6th at the US National Cyclocross Championship, Women Singlespeed

Athlete Aida Elder upgrades to Cat 1 on the MTB

Athlete Aida Elder upgrades to Cat 1 on the MTB

Athlete Melanie Wong takes 2nd in her very first criterium at the Early Bird Criterium, Women Cat 4

Athlete Melanie Wong takes 2nd in her very first criterium at the Early Bird Criterium, Women Cat 4

2012
athlete-Jeff-Frost-breckepic-podium2012
Athlete Jeff Frost
atop the podium at the Heave Metal Hammerfest CX, Men 50+

athlete-Todd-Hunter-2ndCX-TH-preview-218x201
Associate Coach Todd Hunter
on the 2nd step of the podium (left) at the Winston-Salem CX Race, Men 35+

athlete-rc-castia-ruta-2012-preview-218x201
Associate Coach Ron Castia
earns 11th overall out of 165 in his age group at the 2012 Ruta de Conquistadors Stage Race in Costa

athlete-ss-tkrummel-tour-2012-preview-218x201
Athlete Tom Krummel
alongside the Atlantic Ocean after his 40-day, 3210 mile transcontinental tour of the US

athlete-kw-nmitchell-CCCroad-2012-preview-218x201
Athlete Nicole Mitchell
on the podium for the bronze medal at the Caribbean Cycling Championship Road Race

athlete-th-haydenmiller-darkmtn-2012-preview-218x201
Athlete Hayden Miller
on his way to winning the Dark Mountain Cross Country, Men Cat 2, 19-29

athlete-pph-hoffman-CX-2012-preview-218x201
Athlete Leslie Hoffman
Leslie Hoffman on the third step of the podium in her first-ever 'cross race, at CCCX No. 3, Women C

athlete-nielsen-paige-triathlon-2012-preview-218x201
Athlete Paige Uhlemeyer
crosses the finish line at the USA's Toughest Triathlon, successfully completing her first attempt

athlete-kw-nmitchell-CCCtt-2012-preview-218x201
Athlete Nicole Mitchell
awaits in the start gate on her way to a silver medal ride at the Time Trial of the 2012 Caribbean C

athlete-Jeff-Frost-breckepic-podium2012
Athlete Jeff Frost
in 2nd overall on the podium at the Breck-Epic MTB Stage Race

athlete-kw-jwilcoxson-alpinewin-2012
Athlete Jade Wilcoxson
wins the Blue Ribbon Alpine Challenge, Women Cat 1/2

athlete-al-ahalpin-mtbnats-2012
Athlete Allison Halpin
with the silver medal at the US National Championship MTB XC, Women 25-29

athlete-sb-sbeardsley-hammervelo2012
Associate Coach Steven Beardsley
wins the Hammer Velo Criterium, Men Cat 1/2

athlete-th-sethray-speedway-2012
Athlete Seth Ray
wins the ACE Speedway Criterium Series, Men Cat 3/4 Overall, and upgrades to Cat 2

athlete-kw-jwilcoxson-elkgrovewin-2012
Athlete Jade Wilcoxson
celebrates a win as she crosses the line at the Elk Grove NRC, Women Cat 1/2

athlete-rk-drummond-mtbnats-2012
Athlete Gerald Drummond
during his 2nd place ride at the US National MTB Championships, Men Cat 2 15-18

athlete-kw-tbutler-cascadeclassic2nd-2012
Athlete Tim Butler
on the second step of the podium at the Cascade Classic Stage Race, Men 35+ Cat 1/2/3

athlete-al-scdoris-turnbull-para-nats-2012
Athlete Rachel Scdoris
and her pilot Lisa Turnbull win the US National Championship Paralympic Road Race for Women BV1

athlete-al-scdoris-turnbull-para-natstt-2012
Athlete Rachel Scdoris
and her pilot Lisa Turnbull take 3rd at the US National Championship Paralympic TT, Women BV1

athlete-rc-pbautista-pge-2012
Athlete Percy Bautista
on the top step of the podium at the PG&E Criterium, Men 35+ Cat 4

athlete-kw-lfox-capitalsr-2012
Athlete Lindsay Fox
on the 3rd stop on the podium at the final stage of the Capital Stage Race, Women Cat 1/2

athlete-th-haydenmiller-hooha-2012
Athlete Hayden Miller
atop the first step after winning the Super D at the Massanutten Hoo-Ha, Men Cat 2

athlete-kw-jfrost-barnburner2012
Athlete Jeff Frost
displays his medal and buckle from his 4th place finish at the Barn Burner 104 race, Men 50+

athlete-rk-gdrummond-battle-2012
Athlete Gerald Drummond
atop the podium after his win at the Battle for Towsend's Ridge MTB Race, Men Cat 2, 19-29

athlete-rk-cdrummond-battle-2012
Athlete Cooper Drummond
in the 2nd spot on the podium at The Battle for Towsend's Ridge MTB Race, Men Cat 1, 19-29

athlete-th-haydenmiller-hobbypark-2012
Athlete Hayden Miller
Hayden Miller takes 3rd at the Hobby Park Mountain Bike Cross Country Race, Men Cat 3 19-29

athlete-kw-nmitchell-bermudatt-champ-2012
Athlete Nicole Mitchell
on her way to winning the Bermuda National Time Trial Championship, Women Open

athlete-pph-aweiner-bogg-2012-preview
Athlete Andrew Weiner
atop the podium after winning the Boggs 8 hr MTB, Men Cat 2

athlete-ao-aelder-windham-2012
Athlete Aida Elder
on the top step at the Windham Mountain's Race the World, Women 35+, Cat 2

Athlete Angela Stevens takes 4th at the Five County Cross, Women Pro 1/2/3 CX

Athlete John Ventevogel has his best result of his 1st CX season, taking 9th at the Fayetteville CX, Master Cat 4

Athlete Kelly takes 3rd at the Santa Rosa Cup CX #3, Men 35+ A

Athlete Jeff Frost wins the AZ CX Series title and State Championship, Men 50+

Coach Farago takes 2nd overall in the Arizona Cyclocross Series, Open Women

Athlete Angelina Stevens takes 4th at the Five County Cross, Women Pro 1/2/3 CX

Athlete John Ventevogel has his best result of his 1st CX season, taking 9th at the Fayetteville CX, Master Cat 4

Athlete Chris Kelly takes 3rd at the Santa Rosa Cup CX #3, Men 35+ A

Athlete Jeff Frost wins the AZ CX Series title and State Championship, Men 50+

Coach Kitty Farago takes 2nd overall in the Arizona Cyclocross Series, Open Women

Coach Todd Hunter takes 3rd at the Five County Cross, Men 35+ Cat 1/2/3

Coach Todd Hunter takes 3rd at the Five County Cross, Men 35+ Cat 1/2/3

Santiago Bolon wins the Zombie Runners Trail Marathon, his first race at this distance, Men 45-49

Head Coach Scott Saifer takes 2nd at the Zombie Runners Trail Half Marathon, his first race at this distance, Men 45-49

Jade Wilcoxson takes 4th at the USGP of Cyclocross Deschuttes Brewery Cup Day 2, Women Elite

Sue Butler takes 5th at the USGP of Cyclocross Deschuttes Brewery Cup Day 2

Athlete Tim Butler takes 4th at the USGP of Cyclocross Series, Men 45+

Athlete Hayden Miller takes 3rd at Cross Festivus CX race, Men Cat 3

Coach Todd Hunter takes 2nd at the Cross Festivus CX race, Men 35+ Cat 1/2/3

Stantiago Bolon wins the Zombie Runners Trail Marathon, his first race at this distance, Men 45-49

Head Coach Scott Saifer takes 2nd at the Zombie Runners Trail Half Marathon, his first race at this distance, Men 45-49

Jade Wilcoxson takes 4th at the USGP of Cyclocross Deschuttes Brewery Cup Day 2, Women Elite

Tim Butler takes 5th at the USGP of Cyclocross Deschuttes Brewery Cup Day 2

Athlete Tim Butler takes 4th at the USGP of Cyclocross Series, Men 45+

Athlete Hayden Miller takes 3rd at Cross Festivus CX race, Men Cat 3

Coach Todd Hunter takes 2nd at the Cross Festivus CX race, Men 35+ Cat 1/2/3

Athlete Gerald Drummond wins the Arkanas State Cyclocross Championship, Men Cat 3

Athlete Tim Butler takes 4th at the USGP of Cyclocross Deschuttes Brewery Cup Day 1, Men 45+

Athlete Tim Butler takes 4th at the USGP of Cyclocross Deschuttes Brewery Cup Day 1, Men 45+

Athlete Mac Carey takes 3rd at the Mt San Bruno Hill Climb, Men 55+ 1/2/3

Athlete Mac Carey takes 3rd at the Mt San Bruno Hill Climb, Men 55+ 1/2/3

Athlete Jeff Frost takes 2nd at Stage 3 of the the Brec Epic MTB Stage Race, Men Solo 50+

Athlete Jeff Frost takes 2nd at Stage 3 of the the Brec Epic MTB Stage Race, Men Solo 50+

Athlete Jade Wilcoxson takes 3rd overall in the US National Racing Calendar (NRC), Women

Athlete Jade Wilcoxson takes 3rd overall in the US National Racing Calendar (NRC), Women

2011

View athletes for 2011 & earlier at http://wenzelcoaching.com/athlete-successes